Sıkça Sorulan Sorular

Doğa Yürüyüşü etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir?

- Doğa Yürüyüşü Etkinliğinin genel amacı, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kent halkının sosyal, kültürel ve sportif yaşantısına katkı sağlayabilmek, onlara Antalya’mızın doğal ve tarihi mekânlarını, güzelliklerini farklı bir fiziksel aktivite yolu ile sunabilmektir.

- Doğa yürüyüşleri yıllık yapılan plan kapsamında her ay bir yürüyüş şeklinde toplam 6 yürüyüş (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Eylül-Ekim aylarında) gerçekleştirilmektedir.

- Doğa yürüyüşü etkinliklerinde katılım için 18 yaş ve üzeri uygulaması bulunmaktadır.

- Doğa yürüyüşüne başvurular bizzat Müdürlükte alınmaktadır.

- Doğa yürüyüşü başvurularında kontenjan uygulaması vardır.

- Doğa Yürüyüşü etkinliği de tüm etkinlikler gibi ücretsizdir.

- Servis araçları, rehberler ve sağlık personeli Büyükşehir Belediyemizce sağlanmaktadır.

- Doğa yürüyüşü etkinliği günübirlik bir etkinliktir.

- Doğa Yürüyüşü Etkinlikleri başvurular öncesi kent halkına afiş, broşür Büyükşehir Belediyesinin Web sitesi, bilboard, raketboard vb. görsel alan afişleri, yerel gazete bültenleri ve çeşitli internet portalları aracılığıyla duyurulmaktadır.

Streetball (Sokak Basketbolu) Turnuvası etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir?

- Streetball Turnuvasının genel amacı, gençlere sporu ve basketbolu sevdirmek, birlikteliği, beraberliği, ekip ruhuyla hareket etmeyi ve mücadele gücünü, mücadele ederken de eğlenme imkânı sağlayabilmektir.

- Streetball Turnuvası Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının her yıl gerçekleştirdiği “Gençlik Şenliği” kapsamında Nisan ayı sonunda ya da Mayıs ayı başında yapılmaktadır.

- Streetball Turnuvası Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının her yıl gerçekleştirdiği “Gençlik Şenliği” kapsamında Nisan ayı sonunda ya da Mayıs ayı başında yapılmaktadır.

- Turnuva Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit Alanında gerçekleştirilmektedir.

- Turnuvaya katılan sporcuların alt-üst forma ile turnuvada kullanılan diğer tüm ekipmanlar Büyükşehir Belediyemizce karşılanmaktadır.

- Turnuvada görev yapan hakem, teknik komiser ve masa görevlileri Büyükşehir Belediyemizce Basketbol İl Temsilciliği tarafından sağlanmaktadır.

- Turnuvaya Minikler, Küçükler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde başvuru kabul edilmektedir. Sporcular doğum tarihlerine uygun kategorilerde başvurularını yapabilmektedirler.

- Streetball Turnuvası başvurularında kontenjan uygulaması vardır.

- Turnuvaya katılan her sporcu Turnuva Başvuru Formunu doldurulmak zorundadır.

- 18 yaş altına hitap eden kategorilerde (Minikler-Küçükler-Yıldızlar-Gençler) Turnuva Başvuru Formunda izin için veli imzasının bulunması zorunludur. Turnuvada müsabakalar kendi kategorilerinde ve guruplar halinde gerçekleştirilmektedir.

- Turnuva kent halkına afiş, broşür Büyükşehir Belediyesinin Web sitesi, bilboard, raketboard vb. görsel alan afişleri, yerel gazete bültenleri ve çeşitli internet portalları aracılığıyla duyurulmaktadır.

- Turnuvada dereceye giren sporculara ve takımlara turnuva alanında yapılan bir tören ile kupa, madalya, çeşitli spor malzemesi ve çeşitli sürpriz ödüller verilmektedir.

Sabah Sporu etkinliğinin genel bilgileri nelerdir?

- Sabah Sporu Etkinliği yoğun kış dönemi dışında haftanın Salı-Perşembe-Cumartesi-Pazar günleri gerçekleştirilmektedir.

- Sabah Sporu belirtilen günlerde 07.00–08.15 saatleri arasında konusunda deneyimli bir eğitmen tarafından gerçekleştirilmektedir.

- Sabah Sporu etkinliği Karaalioğlu Parkı Orta Mirador ve Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit Alanında yapılmaktadır.

- Sabah Sporu etkinliğine katılım serbest ve yaş sınırı uygulaması bulunmamaktadır.

Tenis Kursu etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir?

- Tenis Kurslarının genel amacı, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak çocuk, genç ve yetişkinlerin spor yapmalarına, fiziksel, zihinsel, sosyal gelişimlerine, el-kol-göz koordinasyonu sağlayarak güven ve başarı ile sonuçlanan temel motor beceri gelişimlerine ve bireylerin aile içi iletişimlerine katkı sağlamaktır.

- Eğitimlerde genel ilke, tenisin temel eğitiminin verilmesi ve tenis sporuna yönelik bir altyapının oluşturulmasıdır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti Nedir ?
Bireyin kendini anlaması, çevredeki olanakları tanıması ve doğru kararlar vererek kendini gerçekleyebilmesi için yapılan sistematik ve profesyonel yardım sürecidir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik uzmanı, kişinin toplumsallaşma sürecinde; aile,akran grupları,sosyal yaşam,eğitim hayatı,kritik gelişim dönemleri ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan temel sorunlar hakkında bireye danışmanlık hizmeti veren meslek elemanıdır.
Merkezimizden kimler yararlanabilir ?

Merkezimize;

- Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan,

- Yatağa bağımlı ya da yürüme zorluğu nedeniyle bakıma muhtaç olan,

- Sosyo-ekonomik yoksunluk içinde olan,

- Yaşlı, engelli, hasta bireyler başvurabilir. Başvurular hasta veya yakınları tarafından bizzat merkezimize gelerek veya telefonla yapılabilir. Başvuru sonrası 1 hafta içinde randevu alınarak hasta ziyareti gerçekleştirilir ve hizmet planı belirlenir.

Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi nedir ?
Şehir dışından Antalya’ya tedavi amaçlı gelen sosyo-ekonomik düzeyi yetersiz, kalacak yeri olmayan hasta ve hasta yakını vatandaşlarımızın konaklama, yeme, içme, psikolojik, hukuki ve sosyal destek, danışmanlık gibi ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyoruz. 
Yatağa bağımlı hastamın hastaneye ulaşımını sağlayabilir misiniz?
Yatağa bağımlı hastalarımızın hastaneye ulaşımını ambulans hizmetimiz ile sağlıyoruz. Ancak randevu alarak program yapılması gerekmektedir. 
Psikolojik Danışma Hizmetlerinin Amacı Nedir?
Temel olarak kişinin, “kendini geliştirmesi” dir. Kendini gerçekleştirme; kişinin kim olduğunun gerçekçi bir biçimde farkında olması, kim olabileceği hakkında tutarlı görüşlerinin olmasıdır.Kendini gerçekleştirmiş birey;insan değerine saygı duyar, benimser,geliştirir,geçmişten daha çok geleceğe dönüktür, yaratıcıdır,kendine saygı duyar, kendini olduğu gibi kabul eder, duygularını açığa vurmaktan kaçınmaz. Değişmeye ve yeni yaşantılara açıktır. Kendini değişmekte olan dünyanın yine değişmekte olan gerçek bir parçası olarak görür. Bu amaca ulaşmak için Psikolojik Danışman; okul başarısızlığı, sınav kaygısı,aile danışmanlığı, okul fobisi,mesleki ilgi ve yetenekler konusunda da danışmanlık, özel eğitim ve buna bağlı olarak çocuklarda ortaya çıkan uyum sorunları,nevrotik ve psikotik sorunlar karşısında kişinin izlemesi gereken süreç hakkında bilgilendirme görüşmeleri temel konularda hizmet verir.
Psikolog Hizmeti Nedir?
İnsanların davranışlarının nedenleri ve geçmiş yaşantılarıyla davranışlarının bugünkü yaşantılarına olan etkilerini çeşitli test teknikleri ve yöntemlerle inceleyerek, kişilerin içinde bulundukları durumla ilgili olarak farkındalıklarını arttıran ve problemlerini objektif olarak görerek çözümleyebilmeleri konusunda onlara yardımcı olan meslek elemanlarıdır.
Acil durumlarda sizi arayabilir miyim ?
Acil bir durumda 112’yi aramanız gerekmektedir. Hizmet kapsamımız evde acil müdahaleyi içermemektedir.
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi ücretli midir ?
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi ücretsizdir.
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisine başvuruda bulunurken hangi belgeler istenir ?

• Sağlık durumunu belirten Durum Bildirir Raporu

• Hastanelerin Sosyal Servislerinden alınan Hasta Görüşme Raporu

• Kimlik Fotokopileri

Hangi hizmetleri veriyorsunuz?
Sağlık hizmetlerimiz doktor, diş doktoru, hemşire ziyaretleri ile evde yapılabilecek tıbbi uygulamaları ve laboratuvar hizmetlerini kapsamaktadır. Hastaneye ambulans veya servis aracıyla ulaşım ve hastane işlemlerinde yardım desteğimiz vardır. Ayrıca aile desteği olmayan, yoksul ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza kişisel bakım, ev işleri, gündelik işlerde yardımcı olmaktayız. İhtiyaç sahibi hastalarımıza tıbbi malzeme ve cihaz desteği de sağlıyoruz.
Psikolog niçin ve ne zaman gereklidir?
Her insanda hayatının bazı dönemlerinde psikolojik açıdan bazı sorunlar görülebilir.her insan hayatının bir döneminde depresyona girebilir.Bunların dışında,gelişen toplumlarda iş yaşamının stresi ve metropollerdeki kentleşme sonucu oluşan olumsuzluklar insanı psikolojik olarak etkileyebilir.Bu gibi durumlarda her insan bir psikoloğun yardımına ihtiyaç duyar.
Haşere İle İlgili Şikayetim Var. Ne Yapmalıyım ?
Haşere ile ilgili şikayetlerinizi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğünün 249 52 01 numaralı telefona bildirmeniz yeterlidir.
Isınmak İçin Katı Yakıt Nasıl ve Nereden Temin Edilir ?

İlimiz içinde ısınmak amacı ile hangi tip katı yakıtların temin edilip hangi kritere sahip olanlarının kullanılabileceği Antalya Valiliği Başkanlığında oluşturulan İl Mahalli Çevre Kurulu Kararlarınca belirlenir. Bu kararlar Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün resmi internet sayfasından temin edilebilmektedir.

Bu kapsamda ısınma maksadı ile kendi evinde/işyerinde kullanmak gayesi ile temin edilecek katı yakıtın öncelikli olarak Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Yönetmeliği çerçevesinde katı yakıt olarak tanımlanması, İlimiz Mahalli Çevre Kurulunca öngörülen kriterleri sağlıyor olması şartını sağlaması gereklidir.

Buradan hareketle Katı Yakıt Satış İzin Belgesi sahibi işletmelerden satın alınan Antalya Büyükşehir Hava Kirliliği Kontrol Merkezi Laboratuvarınca verilmiş Kömür Deney Raporlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi UYGUNLUK BELGESİ olan Katı Yakıtların (kömürlerin) kullanılması ve/veya depolanması gereklidir.

Aksi durumda 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. maddesine istinaden idari yaptırım kararı uygulanıp bahis konusu yakıta el konulacaktır.

Kimler Psikoloğa Gitmelidir?

Depresyon,stres gibi durumlardan yakınanlar,

Özgüven ve kendini ifade etme sorunu yaşayanlar,

Rehberliğe ihtiyacı olanlar,

Kendine daha iyi hissetmek isteyenler;

Korku, fobi,kaygı sorunu olanlar;

Takıntı boyutuna gelmiş düşünce ve davranışlardan yakınanlar,

Kişilik sorunu olanlar,

Aile içi ve diğer sosyal ilişkilerinde sorunu olanlar,

Eğitim ve iş yaşamında sorunu olanlar,

Cinsel sorunları olanlar;

Psikolojik sorunları olan vatandaşlarımız bu hizmetimizden faydalanabilirler

Deniz Kirliliği İle İlgili Şikayetlerimi Nereye Bildirmeliyim ?
Deniz Kirliliği ile ilgili şikayetlerinizi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğünün 249 52 00 numaralı telefona bildirmeniz yeterlidir.
Hukuk danışmanlığı alanında verilen Hizmetler nelerdir?

Aile hukuku ile ilgili konularda danışmanlık,

İhtiyaç duyulan hukuki konularla ilgili seminerler,

Aileyi ilgilendiren hukuki sorunların çözümü ile ilgili sosyo-ekonomik yetersizlik içinde olanlara adli yardım,

Engelli hakları ve diğer sosyal hizmet uygulamaları ile ilgili danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Sosyal Hizmet uzmanı ve Aile Danışmanlığı Hizmeti Nedir?
Aile Danışmanlığı, ailenin sınırları ve aile üyeleri arasındaki ilişkiler üzerinde çalışarak aile üyeleri arasındaki bozuk ilişkileri düzeltmeyi ve bu süreçte kazanılan yeni iletişim ve etkileşim yöntemlerini kullanarak, aile bireylerinin sorun çözme yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlayan özel teknik ve stratejiler içeren hizmettir.
Canlı Müzik İzin Belgesinde Yetkili Kurum Neresidir ?
Canlı Müzik İzin Belgesinin alınması kapsamında başvurularınızı işyeri açma ve çalışma ruhsatı aldığınız Belediye Başkanlığının ruhsat servisine yapmanız gerekmektedir.
Gürültü Konulu Şikayetlerde Yetkili Mercii Neresidir ?
Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamına giren eğlence yerleri vb. gürültü kaynakları ile ilgili şikayetleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir.
Hangi durumlarda aile danışmanı ve sosyal hizmet uzmanına başvurabilirsiniz?

Kişilerarası çatışmalar,

Anne-baba-çocuk anlaşmazlığı,

Kardeşler arası rekabet biçimindeki ilişki sorunları,

Emeklilik,anne-baba olma gibi statü değişikliği,

Aile içi şiddet,

Yaşlılık,engellilik ile ilgili sorunlar,

Gelir-barınak-yiyecek vb. sağlamakla ilgili maddi kaynak yetersizliği,

Birden bire ortaya çıkan hastalık, sakatlık,ölüm,terk gibi üzücü durumlar,

Evlenme, boşanma ve işten atılma gibi statü değişiklikleri,

Kent yaşamına uyum sorununu konularında danışmanlık hizmeti alabilirsini

Vidanjör Çekimi hizmetinden nasıl yararlanabilirim ?
Antalya Büyükşehir Belediyesi web sayfasından e-market vidanjör hizmetleri bölümü seçilip kredi kartıyla ödeme yapılarak veya Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğüne gelerek müracaat edilerek vidanjör hizmetinden yararlanılabilir.
Üst Katta Oturan Komşunuzdan Evinize Gelen Su Akıntısı Şikayetini Nereye Bildirebilirim ?
Üst katta oturan komşunuzdan evinize gelen su akıntısı (mutfak, banyo, tuvalet, vb.) problemini çözmek için bağlı bulunduğunuz İlçe Belediyesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
Belediyemiz bünyesinde boş bir kadroya naklen veya açıktan atanmak isteyenler ne yapmalıdır?
Nakil gelecek veya açıktan atanacak vatandaş hangi kurumda çalışmakta olduğunu, derece, kademe, öğrenim bilgilerini gösterir ıslak imzalı dilekçesini Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı’na bırakır. Durumuna uygun boş kadro bulunması ve Başkanlık makamının onayından sonra gerekli işlemler başlatılır.
Müdürlüğünüze bağlı spor kompleksi ve spor merkezleri var mıdır? Varsa bu alanlarda verilen hizmetler nelerdir?

- Müdürlüğümüze bağlı olarak Lara Düden Parkı Spor Kompleksi vardır. Spor Kompleksinde mevcut olan 2 adet tenis kotu ve 1 adet basketbol sahasından kent halkı, haftanın 7 günü ücretsiz hizmet almakta ve spor kompleksi hizmeti ile onların spor yapma ihtiyaçlarına katkı sağlanmaktadır. Spor Kompleksinden vatandaşlar randevu sistemi ile faydalanmaktadır.

- Müdürlüğümüze bağlı ayrıca, bayanlara ücretsiz olarak hizmet veren Atatürk, Kepez, Varsak ve Aksu Spor Merkezleri bulunmaktadır. Spor Merkezlerinde Pilates, Step-Aerobik, Yoga, Yogalates gibi sportif branşlarda 3’er aylık dönemler halinde spor kursları gerçekleştirilmektedir.

- Spor Merkezlerinde hizmetler verilen branşlarda kontenjan uygulaması vardır.

- Spor Merkezlerimizde katılımcılara yönelik Diyetisyen hizmeti de verilmektedir.

- Spor Merkezlerinde Diyetisyen hizmeti ile ilgili Spor Merkezlerinde katılımcılara yönelik bilgilendirme yapılmaktadır.

Spor Merkezlerimizin iletişim bilgileri;

Atatürk Spor Merkezi
İletişim Bilgisi: Üçgen Mah. Dolaplı dere Cad. 107 Sok. No: 17 / Muratpaşa
Tel: (0 242) 247 00 28

Kepez Spor Merkezi
İletişim Bilgisi: Teoman Paşa Cad. Yeşilırmak Cad. Mısır Çarşısı Arkası / Kepez
Tel: (0 242) 339 29 55

Varsak Spor Merkezi
İletişim Bilgisi: Karşıyaka Mah. İstiklal Cad. / Varsak
Tel: (0 242) 417 27 73

Aksu Spor Merkezi
İletişim Bilgisi: Çalkaya Mah. Serik Cad. No: 20 K:3 Toprak İşhanı / AKSU
Tel: (0 242) 426 27 26

Sportif Etkinlik ve faaliyetlerle ilgili daha detaylı bilgiyi nereden alabilirim?
- Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğümüzden bizzat, ya da (0 242) 321 24 70 – 321 18 98 numaralı telefonlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.
Temiz Enerji Şube Müdürlüğü ne zaman kuruldu?
Temiz Enerji Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi 22.07.2009 tarihli Meclis Kararı ile kurulmuştur. Yerel yönetimler bazında alanında ilk ve tek müdürlüktür.
Havaalanına toplu taşıma araçları çalışmakta mıdır?

600 Nolu Otogar-Havaalanı Hattı (Aktarmasız Hat)

- Gidiş-Dönüş : Otogar içi - Dumlupınar Bulvarı - S.Sabancı Bulvarı - 100.Yıl Bulvarı - Y.Ulusoy Bulvarı - A.Menderes Bulvarı - Mevlana Cadde - Ali Çetinkaya Cadde - Aspendos Bulvarı - Serik Cadde - Havaalanı İçi.

-Sabah ilk seferler Otogardan ve Havalimanından 06:00’da sonraki seferler her saati çeyrek geçe ve saat başına çeyrek kala olmak üzere Otogardan ve Havalimanından karşılıklı olarak hareket edip, her yarım saatte bir araç gece 23:45’e kadar hizmet vermektedir.

OTOGAR KALKIŞ          HAVALİMANI KALKIŞ

06:00                          06:00

07:15                          07:15

07:45                          07:45

08:15                          08:15

Ayrıca aşağıdaki belirtilen saatlerde gece seferleri başlamıştır.

OTOGAR KALKIŞ          HAVALİMANI KALKIŞ

00:20                          00:45

02:30                          01:45

04:30                          03:45

Ayrıntılı bilgi için 321 72 58 / 321 93 60 nolu telefonları arayabilirsiniz. Ayrıca 335 20 85 nolu telefondan da bilgi alabilirsiniz.

Kent içi ulaşımına yönelik öneri, istek ve şikayetleri hangi birime bildirebilirim?
Antalya Büyükşehir Belediyemizin resmi sitesinde ABİM adı altında elektronik ortamda hizmet veren birimimize, yine aynı Birimimizin 181 nolu telefon hattına, ayrıca 321 72 58 / 321 93 60 nolu 124-122-125 telefonlara bildirilebilmektedir.
Şehir içi toplu taşım araçlarına ait güzergah, hat ve saatleri hakkında nerden bilgi alabilirim?

Sitemizdeki Şehiriçi Ulaşım menüsünden bilgi alınabildiği gibi,

Hafif Raylı Sistem hakkında antray.com.tr ,

Özel halk otobüsleri hakkında antalyahalkotobusleri.com.tr ,

Minibüsler hakkında ise antalyaminibus.org.tr internet adresleri de ziyaret edilebilir.

Ticari Plaka (C,M,T,AB) Tahsis Belgesi almak için ne yapmalıyım?

Şahıslar için

- 1 Başvuru Formu

- 1 Adet Sürücü Belgesi Fotokopisi

- 1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

- 1 Adet Oda Üyelik Belgesi Aslı (Üzerinde Kayıtlı Tahditli Plaka Olanlar)

- 1 Adet SRC belgesi fotokopisi

- 1 Adet Cumhuriyet Başsavcılığından Alınan Adli Sicil Kaydı.(Aslı)

- 1 Adet Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veznesine” Tahsis Belgesi Harcı “ Ödendi Makbuz Aslı.

Şirketler için

-1 Başvuru Formu

-1 Adet Vergi Levhası Fotokopisi

-1 Adet Oda Sicil Kayıt Sureti

-1 Adet Ana Sözleşme

-1 Adet İmza Sirküleri

-1 Adet Ticaret Sicil Gazetesi Sureti

-1 Adet Ruhsat Fotokopisi

-1 Adet Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Veznesine” Tahsis Belgesi Harcı “ Ödendi Makbuz Aslı.

Hava kirliliğinin önlenmesi için Belediyenin yaptığı faaliyetler nelerdir? Belediye kömür kalitesi ile ilgili olarak ne tip faaliyetler yapmaktadır?
Söz konusu kirlilik kaynağı olan kömür tüketimi ve kömürün il içine girişine ilgili olarak Belediyemizin bünyesinde bulunan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü bünyesinde etkin olarak kontrol ve denetimi yapılmaktadır. Fakat geçmiş yıllarda da yapılan Valilik Makamının Başkanlığında toplanan Katı Yakıtların Kriterlerinin belirlendiği Mahalli Çevre Kurulunca 29/07/2010 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesinin Kuru Bazda Kömür Kalorifik Değerinin 7400 kalori olması konusunda bildirimde bulunmuş fakat MÇK yetkilileri bunun yerine ısrarla yerli linyit kuru bazda 5500 kalorilik kalitesi düşük kömürün Antalya ili mücavir alanı içine sokulup kullanımının uygun kılınması sağlanmıştır.
Canlı müzik iznini nasıl alabilirim?
04.06.2010 tarih ve 27601 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliği ve 15.07.2010 tarih ve 2010/10 sayılı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü genelgesi kapsamında, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından gürültü konusunda ön yeterlik yeterlik almış kurum ve kuruluşlara, formatı Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen çevresel gürültü seviyesi değerlendirme raporunu hazırlattıktan sonra, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından verilecek uygun görüşe dayanarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı veren yetkili kurum tarafından canlı müzik izni verilecektir.
Komşumun evcil hayvanın gürültüsünden rahatsızım, bu rahatsızlık gürültü yönetmeliği kapsamında mıdır?
04.06.2010 tarih ve 27601 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliğinin kapsam başlıklı 2 nci maddesinin (2) nci bendinde “bu yönetmelik kişinin kendisinden dolayı maruz kaldığı gürültüyü, 26 ncı maddede belirtilen ev faaliyetleri dışındaki gürültüler ile komşuların oluşturduğu gürültüyü, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı iş kanunu kapsamındaki işyerlerinde çalışan işçilerin maruz kaldığı gürültüyü, ulaşım araçlarının iç gürültüsünü ve askeri alanlardaki askeri faaliyetlere bağlı gürültüyü kapsamaz” hükmü bulunmaktadır. Ek olarak tanımlar başlıklı 4 üncü maddesinde “ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü: konut içerisinde kişilerin kendi davranış ve alışkanlıklarından kaynaklanan; kapı, pencere kapatma, yürüme, konuşma, temizlik yapma, mobilya çekme, televizyon seyretme, radyo dinleme, eğlence amacı dışında kullanılan her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi gibi aletleri kullanma, evcil hayvan besleme gibi faaliyetler ile bina içinde yapılacak tadilatı,” olarak tanımlanmış olup yönetmelik kapsamı dışındadır.
....mahallesi, …. sokağında temizlik ve katı atık toplama taşıma işi hangi belediyece yapılmaktadır?
5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu 7. madde hükmü gereğince katı atıkları toplamak ve taşımak görevi ilçe belediyelerine verilmiştir. 
Belediyenin görev, sorumluluk ve yetki alanı belediye sınırlarını kapsar.
İlçe belediyelerinin yetki alanında kalan yerlerde temizlik hizmetleri ilgili belediyesince yerine getirilmektedir.
Büyükşehir belediyesinin yetki alanındaki meydan, bulvar, cadde ve ana yolların temizliği faaliyetleri Antalya Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi ve İşletme Şube Müdürlüğünce yapılmaktadır.
Kağıt- karton- plastik vb. geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını nereye vermeliyiz?
24.08.2011 tarih 28035 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 8’ inci madde 2 numaralı alt bendi gereği; ambalaj atıkları yönetim planını hazırlamak ve ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak söz konusu atıkları kaynağında ayrı toplamak/toplattırmak görev yetki ve sorumluluğu belediyelere verilmiştir.
İlgili Yönetmeliğin 8’ inci maddesi 1 numaralı alt bendi gereği; Büyükşehir belediyeleri Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri almak ve belediyeler tarafından yürütülen çalışmalarda koordinasyonu sağlamakla görevlidirler.
Detaylı bilgi ve koordinasyon için 247 00 08 numaralı Alo Atık Hattını arayınız.
…….. işletmemizden kaynaklanan evsel nitelikli atıklarımız var nasıl bertaraf ettirebiliriz?
Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak katı atıkların kaynakta toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç katı atıkların yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesine ilişkin hizmetleri yerine getirmek, bu amaçla tesisler kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak görev yetki ve sorumluluğu 5216 sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyelerine verilmiştir. Bu kapsamda kurduğumuz ve işletmekte olduğumuz Antalya İli Kızıllı Köyü Mevkiinde yer alan Katı Atık Düzenli Depolama Sahamızda kamu kurum kuruluşları ile kişi ve kurumlara evsel nitelikli katı atık bertarafı ile ilgili hizmetler verilmektedir. 
İşletmemiz/okulumuz/işyerimizde biriktirdiğimiz atık pilleri nereye verebiliriz?
31.08.2004 tarih ve 25569 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde; 
Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde ilçe belediyeler ve TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi ) arasında 2015 yılına kadar geçerliliği olan “Atık Pillerin Toplanması, Taşınması ve Bertarafı Projesi Uygulama Protokolü” imzalanmıştır. İmzalanan protokol ile ilgili belediye sınırları içerisindeki atık pillerin çevreyi kirletmeyecek şekilde, doğrudan ve dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin önlenmesi için evsel ve diğer atıklardan ayrı toplanması ve bertarafının yapılması amaçlanmaktadır. İmzalanan protokoller kapsamında yıl boyu toplanan atık piller TAB tarafından teslim alınarak geri kazandırılmakta ve doğaya zararı önlenerek ekonomiye de katkı sağlamaktadır.
Bu kapsamda atık pillerin toplanması amacıyla belediyemize ait toplama aracı mevcuttur.
Atık piller ve toplama yerleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve toplu yaşam alanları için atık pil toplama kutusu talep etmek için 247 00 08 numaralı Alo Atık Hattını arayınız.
Sağlık Kuruluşumuzdan kaynaklanan tıbbi atıkların Belediyenizce toplanıp, taşınması ve tıbbi atık sözleşmesi imzalamak için ne yapmamız gerekir?
Tıbbi atıklar, Atık Yönetimi ve İşletme Şube Müdürlüğümüzce anlaşmalı olduğumuz kurum aracılığı ile toplatılmakta olup, sözleşmeler firma ile yapılmaktadır.
Evimizdeki/iş yerimizdeki musluktan akan suyu rahatlıkla içebilir miyiz?
İçebilirsiniz. Çünkü biz Antalya şehir şebeke suyunun düzenli olarak analizlerini yapıyoruz ve şu ana kadar da bir sorunla karşılaşmadık.
Şebeke suyumuz sağlıklı mıdır?
Sağlıklıdır. Vatandaşlarımız rahatlıkla bu suyu içebilir ve kullanabilirler. 
Numune alıp ücretsiz olarak analiz yapabilir misiniz?
Eğer analizi yapılacak numune Antalya şehir şebeke suyu ise vatandaşların müdürlüğümüzü telefonla arayarak taleplerini iletmeleri takdirde numune alıp analiz yapabilir ve deney raporu hazırlayabiliriz.
Arıtmamız var; ama arıtmanın çalışıp çalışmadığını anlayamıyoruz bunun için suyumuzun analizini yaptırmak istiyoruz yardımcı olur musunuz?
Evet. Adres bildirildiği takdirde ücretsiz olarak analiz yapıp rapor hazırlayabiliriz.
İçme suyumuzda fazla miktarda klor kokusu hissediyoruz, bunun ölçümünü yapar mısınız?
Telefonla adres bildirildiği takdirde ücretsiz olarak bunun ölçümünü yapabiliriz.
Musluğumuzdan suyla birlikte kum akmaktadır, ne yapabiliriz yardımcı olur musunuz?
Bu konunun sorumlusu ASAT Genel Müdürlüğü’dür. ASAT Genel Müdürlüğü Su Üretim Müdürlüğü’nü vatandaşların telefonla aramaları gerekmektedir.
Antalya’nın hangi bölgelerinden rahatlıkla denize girebiliriz?
Deniz numunelerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü almaktadır. Gerekli bilgiyi 0 242 249 52 00 no’lu telefonu arayarak alabilirsiniz.
X plajı/X bölgesinden denize girdiğimde deniz suyu çok pisti, bu bölgeden analiz yapılmasını istiyorum. Acaba bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Deniz numunelerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü almaktadır. Şikayetinizi veya numune alınması isteğinizi ilgili birimle irtibata geçerek bildirebilirsiniz. Tel: 0 242 249 52 00
Tesisimizin arıtma çıkışı atık suyunun analizini yaptırmak istiyoruz. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Müdürlüğümüzü telefonla arayarak gerekli bilgilerin vatandaş tarafından iletilmesi halinde ve verilen bilgiler doğrultusunda numune vatandaş tarafından alınıp getirildiği takdirde ücretli olarak atık suların analizlerini yapabiliriz.
Özel mülkte bulunan ağaçların budamasını yapıyor musunuz?
Yeterli miktarda aracımız bulunmadığı için özel mülklere hizmet veremiyoruz.
Büyükşehir Belediyesine ait parklar hangileridir?
Atatürk Kültür Parkı, Atatürk Parkı, Yavuz Özcan Parkı, Karaalioğlu Parkı, Büklüdere Parkı, Düden Parkı.
ASMEK Kursları ücretli mi?
Kurslarımız ücretsizdir. 
Konservatuvara kayıt nasıl yaptırabiliriz?
Konservatuvara ;

 Türk Sanat Müziği , Türk Halk Müziği , Çoksesli Koro ve Çoksesli Çocuk Korosuna korist – ses ve saz sanatçısı olarak ;


Türk Sanat Müziği , Türk Halk Müziği , Tiyatro , Ses ve Şan Eğitimi bölümlerine öğrenci olarak ;

   Çocuk ve Gençler için Enstrüman Kurslarına (Piyano , Gitar , Yan Flüt , Klarinet , Saksafon   , Ritim) kursiyer olarak kayıt yaptırabilirsiniz.
Kayıt şartlarınız nelerdir?
İcra Heyetleri, Topluluklar ve Korolara kabul edilecek sanatçıların 18 yaşından küçük, 40 yaşından büyük olmaması şartı aranmaktadır.

Bölümlere kabul edilecek öğrencilerin 35 yaşından büyük olmaması şartı aranmaktadır.

Gençlik Korosu için 12-18, Çocuk Korosu için 8-12 yaş şartı aranmaktadır.

Enstrüman kurslarında aranan yaş şartları şöyledir:

Piyano:                 7-20
Keman:                9-20
Viyolonsel:          10-20
Gitar:                   10-25
Mandolin:             7-12
Yan Flüt:              12-20
Bağlama:             10-25
Ud:                      15-30
Kanun:                15-30
Ney:                    12-30
Ritim:                   7-20
İcra Heyetleri, Topluluklar, Korolar, Bölümler ve Kurslara kayıt yaptırmak için yetenek sınavında başarılı olma şartı aranmaktadır.
Asmek hangi kuruma bağlıdır?
ASMEK, Antalya Büyükşehir Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir.
Kurs bitiminde sertifika veriyor musunuz?
Evet, kurs bitiminde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyoruz. 
Bu sertifika ile iş başvurusu yapabilir miyim ?
Evet, ASMEK'ten aldığınız sertifika ile iş başvurusu yapabilirsiniz.
Konser tarihlerinizi nasıl öğrenebiliriz?

Antalya Büyükşehir Belediyesi Web Sitesinden, Kültür-Sanat Bülteninden, Afiş ilanlarından ve Sms yoluyla öğrenebilirsiniz.

Yaş sınırlaması var mı ?
Kurumumuz yetişkin eğitimi verdiğinden kursiyerlerimizin 15 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. 
İki kursa birden katılabilir miyiz ?
Sosyal ve Kültürel ya da Sanat grubu kurslarından birine devam eden kursiyerler farklı alanlardan (Yabancı Dil, Bilgisayar, Meslek Kursları) 2.bir kursa kayıt yaptırabilirler.
Kayıt İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

- TC Numaralı nüfus cüzdanı fotokopisi

- Diploma Fotokopisi

- 2 adet vesikalık fotoğraf,

- 2. kademesi açılan kurslarımıza kayıt olmak için, aynı kursun 1. kademe sertifikası istenecektir.

- Bilgisayar Destekli Mobilya tasarımı, Bilgisayar Destekli Muhasebe, Bilgisayar Destekli Reklam ve tasarım, Bilgisayar Destekli Programlama teknikleri,Web Tasarımcısı ve Grafik Animasyon Kursları için Bilgisayar İşletmenliği sertifikası, Web Programcısı için Web Tasarımı sertifikası gerekmektedir.

- Halk oyunları, Modern Danslar, Yüz-Vücut Masajı ve Cilt Bakımı Kurs kayıtları için "sağlık raporu" ayrıca Cilt Bakımı kursu ve Yüz-Vücut Masajı için "hepatit b" raporu gerekmektedir.

- Kursa bizzat kendinizin başvurusu gerekmektedir.

Yaz Spor Okulları ile ilgili bilgi edinme soruları. (Branşlar, hangi tarihlerde yapıldığı, katılım ücreti, yaş grubu, spor faaliyetlerin yapılacağı alanlar, servis)

Yaz Spor Okulu her yıl Haziran Ayı’nın sonuncu haftasında başlayarak, Temmuz ve Ağustos ayları olmak üzere 2 aylık süreyi kapsamaktadır.

Katılım ücreti olarak 2011 yılında ücretsiz gerçekleştirilmiştir ve devam eden yıllarda da ücretsiz olarak gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Yüzme, Futbol, Basketbol, Bayan Voleybol, Tenis, Taekwondo, Satranç ana branşlar olmak üzere talepler doğrultusunda ilave branşlar açılabilmektedir.

Yaz Spor Okullarından 7 – 13 yaş grubundaki çocuklarımız hizmet almaktadır.

Yaz Spor Okulunda bütün sportif dallar branşına uygun spor alanlarında gerçekleştirilmektedir.

2011 yılında gerçekleştirdiğimiz Yaz Spor Okulunda 1375 çocuğa hizmet verilmiştir.

Yaz Spor Okulu çalışmalarında servis hizmeti verilmemektedir.

Yaz Spor Okulunda eğitim alan çocuklarımıza branşına göre spor malzemesi ve ekipmanı (alt-üst forma, çorap, çanta, bone, Taekwondo-Karate elbisesi, satranç takımı ) verilmektedir.

Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen sportif etkinlik var mıdır?

2010 yılı içerisinde;

08 Mart – 18 Haziran tarihleri arasında 15 yaş ve üzeri bayanlar için Atatürk Spor Salonu’nda Yoga ve Plates kursu açılmıştır.

03 Nisan – 18 Temmuz tarihleri arasında Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit önünde tüm vatandaşlarımıza açık, Önce Hareket Sonra Bereket isimli sabah sporları etkinliği yapılmıştır.

Yapılması kararlaştırılan tüm etkinlikler halkımıza ilan edilmek yoluyla duyurulmaktadır.

Kepezaltı Santral Mah. Planlama çalışmalarının durumu nedir?
Kepezaltı Santral Mahallelerinde başlatılan çalışmalar kapsamında kurulan büromuzda veri toplama işlemi tamamlanmıştır. Devam etmekte olan planlama çalışmalarının kapsamında, elde edilen veriler doğrultusunda alternatifler geliştirilerek değerlendirilecek ve bu doğrultuda planlama yapılacaktır. 
Kırcami bölgesine ilişkin planlama çalışmalarının durumu nedir?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, Antalya ili, Merkez ilçesi, Kırcami olarak adlandırılan bölgeyi kapsayan planlama alanı için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 5403 sayılı kanun kapsamında “tarımdışı amaçla kullanımının uygun olduğu” yönünde görüş verilmiştir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın söz konusu görüş ve İçişleri Bakanlığı’nın “Kamu Yararı” bulunduğuna ilişkin kararına, TEMA Vakfı tarafından dava açılmıştır.

Antalya 1. İdare Mahkemesine açılan davada E.2008/992.K.2009/994 sayılı ve 30.07.2009 tarihli iptal kararı bulunmaktadır. Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediyesinin 18.01.2008 gün ve 58 sayılı kararı ve Antalya İl Genel Meclisinin 08.02.2008 gün ve 101 sayılı kararı ile onaylanan 1/50.000 ölçekli Fiziki Stratejik Planı ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclisince 15.02.2008 gün ve 84 sayılı kararı ile onaylanan 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planına dava açılmıştır.

Dava sonucunda ise, Toprak Koruma Kurulunun “tarımdışı amaçla kullanımının uygun olduğu” yönündeki görüşünün iptal olması üzerine söz konusu üst ölçekli planların Kırcami Bölgesini kapsayan kısmı iptal edilmiştir. Ayrıca, TMMOB Odaları ve Baro tarafından Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.11.2008 tarih ve 550 sayılı kararı ile onaylanmış olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına dava açılmıştır. Söz konusu davada Yürütmeyi Durdurma kararı verilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 16.10.2009/447 sayılı kararı ile 1/5000 ölçekli plan revize edilmiş olup, Revize edilen 1/5000 ölçekli plana dava açılmıştır. Dava sonucu 1/5000 ölçekli plan, mahkeme tarafından iptal edilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.03.2010/136 sayılı kararı ile hukuki açıdan yasallığı kalmayan plan, iptal edilmiştir. Söz konusu alana ilişkin her ölçekteki planlar hukuki süreçler sonucu iptal edilmiş olup, Antalya Büyükşehir Meclisince onaylanmış olan ve yürürlükte bulunan planlarda Kırcami Bölgesi “plansız alan” statüsündedir.

Çalkaya bölgesine ilişkin planlama çalışmalarının durumu nedir?
Çalkaya bölgesinde, eski tarihlerde yapılmış olan imar planlarına, imar uygulamalarına, 2b alanlarında ilişkin yaşanan problemler; şerhler, dava dosyaları, onaylı planlar arasında bulunan tutarsızlıklar vb. sıkıntılar bulunmaktadır. Bu sebeple söz konusu bölgede herhangi bir uygulama yapılamamaktadır. Çalkaya bölgesine ilişkin Belediyemiz ile Aksu Belediyesi arasında ortaklaşa planlama çalışmaları başlatılmış olup, yaşanan sıkıntıların çözülmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.
Emlak vergimi nasıl ödeyebilirim?
Belediyemizce emlak vergisi tahsilatı yapılmamaktadır. İlgili ilk kademe Belediyesine müracaat edilmesi gerekmektedir.
Belediyenize ait ekmek büfesini nasıl kiralayabilirim?
Söz konusu büfeler EK-DAĞ A.Ş. tarafından kiraya verilmektedir.
Adıma kayıtlı taşınmaz üzerinde bulunan 775 sayılı yasa şerhini nasıl kaldırabilirim?
Söz konusu yasa şerhi ölüm, emeklilik, görev nakli, parsel üzerine inşaat ruhsatlı bina inşa edilmesi ve binanın nüve (karkas) kısmının tamamlanmış olması durumlarında kaldırılabilir.
Belediyenize ait taşınmaz malları nasıl kiralayabilirim?
Belediyemiz taşınmaz malları 2886 sayılı yasa hükümlerine göre ihale suretiyle kiraya verilmektedir.
Devir işlemleriyle ilgili istenen belgeler nelerdir?

1- Devir eden ve devir alandan karşılıklı iki dilekçe

2- sözkonusu taşınmazın kira borcu olmadığına ilişkin mali hizmetler dairesi başkanlığından alınan “borcu yoktur” yazısı

3- Elektrik ve su borcu olmadığına dair ASAT ve AKEDAŞ yazısı

4- Şirket ise şirket belgeleri istenmektedir.

Kazı ruhsatı için hangi belgeler isteniyor?
Dilekçe, İnşaat ruhsatı veya çapı, Ustalık belgesi, ilgili kurum onaylı kroki
Konyaaltı Hurma arıtma tesislerinin gece yaydığı koku için yapılabilecek birşey yok mu?

Kanalizasyon sistemi ile toplanan atıksular atıksu arıtma ile gelmektedirler. Kentin batı bölgesine hizmet veren çeşitli çaplarda yaklaşık 700 km’lik kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır.

Kanalizasyon sistemindeki anaerobik ayrışma (havasız ortamda biyokimyasal parçalanma) sonucu anorganik ve organik koku yayan maddeler (amonyak, hidrojen sülfür, merkaptan vs..) oluşmaktadır.Kanalizasyon sistemin bağlı olmadığı yerleşim yerlerindeki fosseptik tankları ise vidanjörler ile alınarak arıtma tesisine taşınmakta ve boşaltılmaktadır. Bazı fosseptik tanklarının 10-20 yıl hiç boşaltımadığı da bilinmektedir. Septik hale gelmiş olan atıkların boşaltılması sırasında da etrafa koku yayılmaktadır.

Koku sorununun giderilmesi amacıyla Hurma Atıksu Arıtma Tesisi kapasite arıtımı kapsamında ön arıtma ünitelerinin üzeri tamamen kapalı olarak inşa edilecek ve kokulu gazlar istenilen konsantrasyon limit değerlerinin altında ve kokusuz olarak atmosfere verilecektir. Vidanjörlerden kaynaklanan kokunun yok edilmesi için vidanjör boşaltım yeri yapılacaktır. Yapım aşamasında olan tesis 2011 yılı ilk yarısında tamamlanmış olacaktır. Kanalizasyon sistemi ile toplanan atıksular atıksu arıtma ile gelmektedirler. Kentin batı bölgesine hizmet veren çeşitli çaplarda yaklaşık 700 km’lik kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Kanalizasyon sistemindeki anaerobik ayrışma (havasız ortamda biyokimyasal parçalanma) sonucu anorganik ve organik koku yayan maddeler (amonyak, hidrojen sülfür, merkaptan vs..) oluşmaktadır. Kanalizasyon sistemin bağlı olmadığı yerleşim yerlerindeki fosseptik tankları ise vidanjörler ile alınarak arıtma tesisine taşınmakta ve boşaltılmaktadır. Bazı fosseptik tanklarının 10-20 yıl hiç boşaltımadığı da bilinmektedir. Septik hale gelmiş olan atıkların boşaltılması sırasında da etrafa koku yayılmaktadır. Koku sorununun giderilmesi amacıyla Hurma Atıksu Arıtma Tesisi kapasite arıtımı kapsamında ön arıtma ünitelerinin üzeri tamamen kapalı olarak inşa edilecek ve kokulu gazlar istenilen konsantrasyon limit değerlerinin altında ve kokusuz olarak atmosfere verilecektir. Vidanjörlerden kaynaklanan kokunun yok edilmesi için vidanjör boşaltım yeri yapılacaktır.

Yapım aşamasında olan tesis 2011 yılı ilk yarısında tamamlanmış olacaktır.

Hayvan Kayıt Sisteminin amacı nedir?
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak bir kayıt altyapısı oluşturduk. Bu kayıt sistemine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden (www.antalya.bel.tr) veya (http://antalya.petkimlik.com) web adresinden ulaşılabilmektedir. Yasal yükümlülüğü yerine getirebilmek ve hayvan sahiplerinin kayıt işlemlerini en kolay şekilde yapabilmeleri için bu altyapı İlçe Belediyeleri, özel veteriner muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinin kullanımına sunulmaktadır. Bu sistemi kullanarak, kanunun öngördüğü ve belediyemizin kayıt işlemlerine de uygun şekilde, mikroçip implantasyonu ile hayvanı çok kısa bir sürede kayıt etmek, yasal kimliğe kavuşturmak ve izlenebilirliğini sağlamak mümkündür. 
Hayvan sahiplenmek istediğimizde sistemden nasıl yararlanabiliyoruz?
Büyükşehir belediyesinin resmi web sitesinden hayvan kayıt sistemine girildiğinde ‘Sahiplendirilmeyi Bekleyenler’ bölümünü seçip, buradan sahipsiz hayvanların bilgilerine ve fotoğraflarına ulaşarak iletişim sağlanabilir ve ücretsiz hayvan sahiplenilebilir.
Yolcu bileti nereden alınır?
Şehirlerarası otobüs terminali gişelerinden, şehir içinde bulunan bilet satış noktalarından ve internet aracılığı ile bilet satışı yapan firmaların internet sitelerinden yolcu bileti alabilirsiniz.
Terminal otoparkı ücretli mi?
"Terminal Otoparkını Kullanan Ticari Otomobiller (Taksiler), Özel Otomobiller (Resmi Olanlar Dahil) 0-25 Dakika Arası Ücretsiz, 25
Dakikadan Sonra Ücretlidir."
Terminale giren şehiriçi toplu taşıma araçları var mı?
TK91, TK92, TC93, TL94 ve 600 nolu şehiriçi toplu taşıma araçları, şehirlerarası ve kırsal otobüs terminaline girmektedir.
Şehirlerarası otobüs terminalinden hangi il ve ilçelere, hangi saatlerde otobüs olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

Antalya otogar işletme müdürlüğünün aşağıdaki linkinden otobüs hareket saatleri ve gidiş yerleri ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://www.antalyaotogar.com.tr/default.aspx

- İşyeri açmak istiyorum. Ruhsat yönünden yapılması gereken işlemler nelerdir?
 İşyeri açmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, işyerlerini “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik”e uygun olarak tanzim ettikten sonra faaliyet konusuna göre Örnek 1/ Örnek 2 de yer alan başvuru ve beyan formuyla yetkili idareye müracaat eder. Müracaat, ilgili yönetmelik ve mevzuatlar çerçevesinde değerlendirilerek sonuçlandırılır.
- Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri İçin Emniyet Görüşü alınması şart mı?
 “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” in 32. maddesindeki- “…İl özel idaresi ve belediyeler, umuma açık istirahat ve eğlence yeri ruhsatını vermeden önce kolluk kuvvetinin görüşünü alır. Yetkili kolluk kuvveti, açılacak yerin genel güvenlik ve asayişin korunması açısından kolaylıkla kontrol edilebilecek bir yerde ve konumda olup olmadığını dikkate alarak, işyeri hakkındaki görüşünü mülki idare amiri vasıtasıyla yedi gün içinde bildirir…”hükmü gereği; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri İçin Emniyet Görüşü alınması zorunludur.
-Tapuda işyeri olarak görünen yerlerde Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yeri açılabilir mi?
 “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” in 5. maddesindeki “…Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması,…” hükmüne uygun olarak açılabilir. 
- Birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine nasıl ruhsat düzenlenir ?

“İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” in 10. maddesinde; “Adresi ve işleticisi aynı olan ve birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine, ana faaliyet dalı esas alınarak tek ruhsat düzenlenir. Talî faaliyet konuları ruhsatta ayrıca belirtilir.

Aynı adreste bulunsa bile ana faaliyet konusu veya işletmecisi farklı olan işyerlerine ayrı ayrı ruhsat düzenlenir.

İşyerlerinin depo olarak kullandıkları yerler, işyeri açma ve çalışma ruhsatında gösterilir.” hükümlerine uygun olarak ruhsat düzenlenir.

- Hangi şartlarda ruhsat değişikliği gerekmektedir ?

“İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” in 8.maddesindeki “Ruhsatta belirtilen faaliyet konusu ve adresin değişmemesi kaydıyla işyerinin devredilmesi halinde, devralan kişinin başvurusu üzerine dosyadaki bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni işletmeci adına tekrar ruhsat düzenlenir.

İşyerine yeni ortak alınması veya ortaklardan birinin ayrılması durumunda yeni ruhsat düzenlenmez.

İşyerinin başka bir adrese nakledilmesi halinde yeniden ruhsatlandırılması esastır.

Mahalle, cadde, sokak ve benzeri yerlerin isim veya numaralarının değişmesi nedeniyle aynı işyeri için yeni ruhsat düzenlenmez. Ruhsatta yer alan bilgiler güncellenir.

İşyeri sahibinin ölümü halinde, yeni ruhsat düzenlenmeksizin kanunî mirasçıları adına eski ruhsatın intibakı yapılır.

Ruhsatın yenilenmesi veya intibakı gereken hallerde yetkili idareye en geç üç ay içinde müracaat edilmesi zorunludur. Bu süre mirasçılar için altı ay olarak uygulanır. Süresi içinde müracaat yapılmadığının yetkili idarelerce tespiti durumunda tespit tarihinden itibaren onbeş günlük süre verilir.

Bu süre sonunda ruhsat yenilenmediği veya intibak yaptırılmadığı hallerde ruhsat iptal edilir.”

28. madde “Gayrisıhhî müesseselerde işletmenin faaliyet alanının değişmesi durumunda yeniden ruhsat alınması zorunludur.

Gayrisıhhî müesseselerin sahibinin değişmesi durumunda, dosyadaki mevcut bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni malik adına ruhsat düzenlenir.

Gayrisıhhî müesseselerin yeniden sınıflandırılması veya tesiste yapılan bir değişiklik neticesinde bir alt sınıfa geçen tesislerin yeniden ruhsat alması gerekmez. Ancak gayrisıhhî müesseselerin yeniden sınıflandırılmasında yapılan değişiklik neticesinde üst sınıfa geçmiş olan tesislerin bir yıl içinde yeni sınıfa göre açılma ruhsatı alması zorunludur.” Hükümlerinde belirtilen hallerde ruhsat değişikliği gerekmektedir.

- İşyeri açma ve çalışma ruhsatının işyerinde bulundurulması zorunlu mudur?
 “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” in 11. maddesinde “İşyeri açma ve çalışma ruhsatı, işyerinde herkesin görebileceği şekilde asılır.” hükmü gereği zorunludur.
- İçkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerler nerelerdir?

“İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” in 30. maddesinde “İçkili yer bölgesi;

a) Hükümet binaları, hapishane ve ıslah evleri; her türlü mabet, dini kurum ve kuruluşlar; sanat müesseseleri, maden ocakları, inşaat yerleri; patlayıcı, parlayıcı, yanıcı ve benzeri tehlikeli maddeler üretilen, satılan ve depolanan yerler ile gaz dolum tesisleri yakınında,

b) Konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyolları ve karayollarının her iki tarafında sınır çizgisine ikiyüz metreden yakın mesafe içinde,

c) Otogar ve otobüs terminallerinde,

d) Resmî ve özel okul binaları, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin barındığı öğrenci yurtları ile anaokullarına yüz metreden yakın mesafe içinde, tespit edilemez.” hükümlerinde belirtilen yerler içkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerlerdir.

-Otopark olarak işletilmesi düşünülen alanlarda öncelikle yapılması gereken işlemler nelerdir?

Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde bulunan otoparkların ruhsatlandırılmasına dair işlemler “Antalya Büyükşehir Belediyesi Sınırları Dahilinde Karayolu Üzeri Park Yerleri, Parkmetre, Parkomatlı Park Yerleri, Genel ve Bölge Otoparkları Hakkında Yönetmelik” ve “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre yürütülmektedir.

Yönetmeliğin 7. maddesindeki “Belediye mücavir alan sınırları içerisinde muhtelif bölgelerde o bölgenin mevcut veya gelecekteki ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlenen gerçek veya tüzel kişiler ile resmi ve özel kurum ve kuruluşlara ait otopark olmaya müsait boş alan, arazi ve arsaları belirli süreli otopark yeri olarak ilan etmek ve bu otoparkları işletebilmesi için sahiplerine veya üçüncü kişilere izin vermek UKOME’ nin kararına bağlıdır” hükmü gereğince otopark olarak işletilmesi düşünülen alanlar için işyeri açma ve çalışma ruhsatı müracaatından önce UKOME’nin olumlu kararının olması zorunludur.

- Akaryakıt ve LPG ikmal istasyonlarının kuruluşlarında emniyet mesafeleri neye göre belirlenmektedir?
 Akaryakıt ve LPG ikmal istasyonları için TS 12820, LPG istasyonu için TS 11939 Standartlarında belirtilen asgari emniyet mesafelerine göre inceleme yapılmaktadır. Bunlarla ilgili olarak işletmelerden Akaryakıt ikmal istasyonları için TS 12820 Standardı Hizmet Yeterlilik Belgesi, LPG ikmal istasyonları için TS 11939 Standardı Hizmet Yeterlilik Belgeleri istenilmektedir.
Sahipli hayvanlara klinik hizmeti veriyor musunuz, veriyorsanız ücretli mi?
Belediyemizde sahipli hayvanlara klinik hizmeti verilmemektedir.
Sahip olduğum kedimin/köpeğimin belediyeye kaydını yaptırmam ve mikroçip taktırmam yasal zorunluluk mudur?
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre sahipli hayvanların belediyelere kaydı ve mikroçip taktırmak zorunludur.
Yaralı bir sahipsiz hayvan gördüğümüzde tedavisinin yapılmasını sağlamak için ne gibi bir prosedür izlememiz gerekir?
Mesai saatleri içinde, mesai saatleri dışında ve hafta sonları 0242 249 53 60, 0242 332 22 33 ve ALO 153 no.lu telefon numaralarını arayarak sahipsiz hayvanın eşkalini, bulunduğu açık adresi ve telefon numaranızı bildirmeniz yeterlidir.
Mahallemizdeki köpeklerin ve kedilerin toplatılıp uzaklaştırılması mümkün müdür?
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre belediyeler tarafından toplatılan hayvanlar kısırlaştırılır, aşılanır, gerekli tıbbi bakımları yapılıp işaretlenir ve alındıkları ortama geri bırakılır.
Mahallemizdeki köpeklerin ve kedilerin toplatılıp barınağınızda barındırılmaları mümkün müdür?
Belediyemize ait bir hayvan barınağı yoktur. Kısırlaştırılan ya da tedavi edilen hayvanların geçici olarak barındırıldığı, Geçici Hayvan Bakımevimiz mevcuttur. Bu hayvanlar tedavileri tamamlandıktan sonra alındıkları adrese geri bırakılırlar.
Kedi/köpek tarafından ısırıldım, izlemem gereken prosedür nedir?
İlk olarak en yakın Devlet Hastanesinde gerekli müdahaleleri yaptırmalısınız. Daha sonra Devlet Hastanesinden aldığınız ‘ısırık raporu’ ile Veteriner İşleri Şube Müdürlüğümüze başvurmanız yeterlidir.
Yaz Spor Okulu dışında kent halkının katılımına açık diğer sportif etkinlikler varmıdır ?

Kent Halkının hareketli yaşam şeklini artırıcı ve destekleyici sportif etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Bu etkinlikler ;

* Küçükler, Yıldızlar, Gençler, Büyükler kategorilerinde düzenlenen Sokak Basketbolu Turnuvası

* Doğa Yürüyüşü

* Sabah Sporları

* Pilates, Yoga,Step/Aerobik Eğitimleri

* Tüm halkın katılımına açık diğer spor organizasyonları gerçekleştirilen tüm etkinlikler ücretsizdir.

Sportif etkinlik ve faaliyetleriniz halka açık ve ücretsiz midir ?
-	Büyükşehir Belediyemizin gerçekleştirdiği tüm sportif etkinlik ve faaliyetler halka açık ve ücretsizdir. Ancak, verilecek olan hizmetin kalitesi için başvurularda kontenjan uygulaması yapılmaktadır.
Bölümlere kayıt yaptıran öğrenciler kaç yıl eğitim almaktadır ?
3 yıl eğitim almaktadır ve başarıyla tamamlayanlara mezuniyet belgesi verilmektedir.
Konservatuvar Konserleri ücretli mi ?
Konserlerimiz ücretsizdir.
Kimler Nasıl Katı Yakıt Satıcısı Olur ?
Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince katı yakıt satışı yapabilecek kurum ve kuruluşları belirleyip bu kuruluşlara ilgili Katı Yakıt Satış İzin Belgesini verme hakkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının taşra teşkilatlarına verilmiştir. Bu konu ile ilgili olarak bilgi ve belge almak için Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü aramak gereklidir.
Konservatuvara kayıt nasıl yaptırabiliriz?

İcra Heyetleri, Topluluklar ve Korolara Ses ve Saz sanatçısı olarak;

Bölümlere öğrenci olarak;

Enstrüman Kurslarına Kursiyer olarak kayıt yaptırabilirsiniz.

Müdürlüğümüze bağlı hangi spor kompleksleri vardır ve hangi branşlarda hizmet verilmektedir?

Lara Düden Parkı Spor Kompleksi : 2 adet tenis kortu ile bir adet basketbol sahasından oluşmakta, basketbol ve tenis branşlarında hizmet verilmektedir.

Kepez Spor Merkezi : Bayanlara yönelik Pilates, Yoga, Step/Aerobik eğitimleri verilmektedir.

Varsak Spor Merkezi : Bayanlara yönelik Pilates eğitimleri verilmektedir.

Spor Komplekslerinden ne şekilde faydalanılabilmektedir?

Lara Düden Parkı Spor Kompleksi bir adet çift potalı basketbol sahası ve 2 adet tenis kortu ile tüm halkın kullanıma açık olarak hizmet vermektedir.

Kepez ve Varsak Spor Merkezleri ise bayanlara yönelik verilen eğitimler dönemler halinde yapılmakta ve başvuru yapmak suretiyle hizmet alınmaktadır.

Spor komplekslerinde verilen hizmetler tamamen ücretsizdir.

Yaz Spor Okulları dışında düzenlenen etkinlikler var mıdır?

2010 yılı içerisinde;

26 Mart – 30 Mayıs tarihleri arasında, 7-13 yaş grubu arası çocuklar için Top Sende isimli Basketbol ve Tenis Kursları branşlarında Kış Spor Okulları açılmıştır.Çalışmalar Lara Düden parkı Spor Kompleksinde yapılmış ve katılım ücreti alınmamıştır.

Hukuksal Danışmanlık Hizmeti Nedir?
Avukatın,danışanların hukuki sorunlarının çözümü konusunda görüş bildirmesidir.
Avukat,hukuk öğrenimini görmüş ve yargı önünde kişilerin haklarını savunan meslek elemanlarıdır.Avukat aynı zamanda yasalarla ilgili konularda kişilere yol gösterir. Bir avukat serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilir.

Danışanın doğru karar vermesi için hukuki problemin alternatif çözüm yollarını, her bir alternatifin yarar ve sakıncalarını gösterir. Uyuşmazlığın,zorunluluk olmadıkça davaya dönüşmesini ve gereksiz çekişmelerin ortaya çıkmasını önlemeye çalışır.
Özel mülkiyette bulunan baz istasyonlarına kurulum iznini belediye mi veriyor ?
GSM firmaları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (http://www.btk.gov.tr) güvenlik sertifikası, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan lisans alarak hizmet vermektedir. Özel mülkiyette kurulan baz istasyonları belediyemiz yetki ve sorumluluğunda değildir. Bu nedenle konuyla ilgili şikayet ve başvurular Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Mersin Bölge Müdürlüğü'ne (Tel:0324 237 59 97) iletilebilir. 
Hayvan Kayıt Sisteminin amacı nedir?
Bu kayıt sistemine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden (www.antalya.bel.tr) veya http://vet.antalya.bel.tr web adresinden ulaşılabilmektedir. Yasal yükümlülüğü yerine getirebilmek ve hayvan sahiplerinin kayıt işlemlerini en kolay şekilde yapabilmeleri için bu altyapı İlçe Belediyeleri, özel veteriner muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinin kullanımına sunulmaktadır. Bu sistemi kullanarak, kanunun öngördüğü ve belediyemizin kayıt işlemlerine de uygun şekilde, mikroçip implantasyonu ile hayvanı çok kısa bir sürede kayıt etmek, yasal kimliğe kavuşturmak ve izlenebilirliğini sağlamak mümkündür.
Mikroçip nedir?
Bu kayıt sistemine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden (www.antalya.bel.tr) veya http://vet.antalya.bel.tr web adresinden ulaşılabilmektedir. Yasal yükümlülüğü yerine getirebilmek ve hayvan sahiplerinin kayıt işlemlerini en kolay şekilde yapabilmeleri için bu altyapı İlçe Belediyeleri, özel veteriner muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinin kullanımına sunulmaktadır. Bu sistemi kullanarak, kanunun öngördüğü ve belediyemizin kayıt işlemlerine de uygun şekilde, mikroçip implantasyonu ile hayvanı çok kısa bir sürede kayıt etmek, yasal kimliğe kavuşturmak ve izlenebilirliğini sağlamak mümkündür.
Sisteme kayıt sadece mikroçip implantasyonu ile mi oluyor?

Sahipsiz hayvanlar için köpeklerde kulak küpe numarası, kedilerde ise tattoo numarası ile kayıt yapılabilmektedir.

Sistemde kayıp hayvanlar nasıl bulunuyor?
Tüm veteriner hekimler bu sistem sayesinde muayene öncesi mikroçip kontrolü yapacağından sistemde kayıtlı kedi ve köpeğin sahip bilgilerini görüntüleyebileceklerdir. Mikroçipi olan kedi ve köpeklerin kayıp ya da çalıntı durumları ekranda çıkacağından veteriner hekim, hayvanın gerçek sahibine ulaştırılması için gerekli işlemi yapabilecektir.
Hayvan sahiplenmek istediğimizde sistemden nasıl yararlanabiliyoruz?
Büyükşehir belediyesinin resmi web sitesinden hayvan kayıt sistemine girildiğinde ‘Sahiplendirilmeyi Bekleyenler’ bölümünü seçip, buradan sahipsiz hayvanların bilgilerine ve fotoğraflarına ulaşarak iletişim sağlanabilir ve ücretsiz hayvan sahiplenilebilir.
Sahipli hayvanlara klinik hizmeti veriyor musunuz?
Antalya Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün 12.03.2012 tarihli B.12.4.İLM.0.07.00.03.SVH.325-07-00-00 sayılı yazısına dayanarak Belediyemizde sahipli hayvanlara klinik hizmeti verilmemektedir.
Sahip olduğum kedinin/köpeğin belediyeye kaydını yaptırmak ve mikroçip taktırmak zorunda mıyım?
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre sahipli hayvanların belediyelere kaydı ve mikroçip taktırmak zorunludur. 
Sahipli hayvanlara klinik hizmeti veriyor musunuz?
Antalya Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün 12.03.2012 tarihli B.12.4.İLM.0.07.00.03.SVH.325-07-00-00 sayılı yazısına dayanarak Belediyemizde sahipli hayvanlara klinik hizmeti verilmemektedir.
Yaralı sahipsiz bir hayvan gördüğümüzde tedavisinin biriminizce yapılmasını sağlamak için ne gibi bir prosedür izlememiz gerekir?
ACİL İHBAR HATTI 0242 332 22 33 no.lu telefon ve 0242 332 53 18 no.lu telefon numaralarını arayarak sahipsiz hayvanın eşkalini, bulunduğu yerin açık adresi ve telefon numaranızı bildirmeniz yeterlidir.
Mahallemizdeki köpeklerin ve kedilerin toplatılıp uzaklaştırılması mümkün müdür?
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre belediyeler tarafından toplatılan hayvanlar kısırlaştırılır, aşılanır, gerekli tıbbi bakımları yapılıp işaretlenir ve alındıkları ortama geri bırakılır. 
Trafik kazası vb acil hayvan yaralanmaları durumunda ambulans hizmetiniz var mıdır?
Acil durumlar için Ambulans hizmetimiz vardır, yaralanan hayvanlarla ilgili acil ihbar (Tlf: 0 242 332 22 33) durumlarında en kısa sürede hizmet verilmektedir.
Sahipsiz hayvanlarla ilgili 7/24 hizmet veriyor musunuz?
Evet, sahipsiz hayvanlarla ilgili ihbarlarda 7/24 veteriner hekim ve hasta bakıcı tarafından hizmet verilmektedir.
Ulaşım Çağrı Merkezine nasıl ulaşabilirim ?
0242 606 07 07 nolu Ulaşım Çağrı Merkezimiz her türlü istek/öneri ve şikayetlerinizi karşılamak üzere hizmet vermektedir. Ayrıca hat, güzergah ve sefer saatleri hakkında bilgilendirme, kayıp eşya sorgulama hizmetleri ile de vatandaşlarımıza ulaşmaktadır.
Kentsel dönüşüm nedir?
Kentsel dönüşüm, afet riski altında veya hayat kalitesi çağdaş standartların altında kalmış çökmeye uğrayan kentsel alanın, ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşullarının kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan strateji ve eylemler bütünüdür.
Kentsel dönüşümün amaçları nelerdir?
Kentsel dönüşüm, afet riski taşıyan alanlarda can güvenliğinin sağlanması, altyapı ve sosyal donatı eksiklikleri ile çöküntü haline gelen alanlarda sağlıksız fiziksel koşulların giderilmesi ve alınacak önlemler ile tarihi dokunun korunarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlamaktadır.
Kentsel dönüşüm neleri kapsamaktadır?
Kentsel dönüşüm, sağlıklı fiziksel koşullardan ekonomik canlılığa, eğitim kalitesinden kültürel gelişime, sürdürülebilir enerji kaynaklarından sürdürülebilir çevreye, iyileştirilerek yaşatılan kültürel varlıklardan korunarak aktarılan tarihi dokuya kadar pek çok şeyi kapsamaktadır. 
Kentsel dönüşüm projeleri hangi kanun kapsamında yapılmaktadır?
31.05.2012 tarih ve 28309 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında uygulama yapılmaktadır. 
Kentsel dönüşüm projelerinde yetkili kurum hangisidir?
6306 sayılı kanunda “İdare” tanımı altında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyeler birlikte yer almakta olup, gerek riskli alan, gerek riskli yapı tespitlerinin yapılmasında ve gerekse kanun uyarınca yapılacak diğer uygulamalarda Bakanlık ile birlikte belediyeler yetkilidir. Ancak, kanun bütününde yapılacak iş ve işlemlerde etkinliği arttırmak adına, bazı hususlarda yetki öncelikli olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığa verilmiş ve gerek görülen hallerde Bakanlıkça belediyelere yetki devri yapılabilmesi öngörülmüştür.
6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un temel amacı nedir?
Kanun, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıları tespit etmek, bu alanlarda geliştirilecek kentsel dönüşüm projeleri ile riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat kurallarına ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak amacıyla çıkarılmış olup, kanunun temel hedefi, herhangi bir afet sonucunda can kaybı yaşanmamasının sağlanması ve kentlerin sağlıklı ve güvenli fiziksel ve sosyal çevrelere dönüştürülmesidir.
Riskli yapı nedir?
Riskli yapı, 06.03.2007 tarihli ve 26454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre muhtemel deprem, sel baskını, heyelan gibi durumlarda yıkılma ve ağır hasar görme tehlikesi yapılardır.
Hangi yapılar risk altında olabilir?
Bina, 1999 yılında meydana gelen depremler sonrasında çıkartılan deprem yönetmeliklerinden önce yapılmışsa, binanın yapımı sırasında uyulması gereken imalat standartlarına uyulmamış ve teknik uygulamalar sağlıklı bir şekilde yapılmamışsa, bina ekonomik ömrünü doldurmuşsa, binanın kolon ve kirişlerinde çatlak gibi fiziksel, demirlerinde paslanma gibi kimyasal yıpranmalar varsa ve binada yapılan tadilatlar sırasında taşıyıcı kolon kesilmesi gibi tehlikeli uygulamalar söz konusu ise bina riskli olabilir. Kesin sonuç ise yapılacak teknik incelemeler ve analizler doğrultusunda hazırlanacak “Bina Risk Analiz Raporu” ile belirlenir. 
Yapının risk analizi nasıl yaptırılır?
Maliklerden birinin veya kanuni temsilcisinin müracaatı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Bakanlıkça lisanslandırılan kurum ve kuruluşlarca, belediyelerce ve il özel idarelerince yapılan teknik incelemeler sonucunda tespit edilir. Müracaat için tapu belgesinin ve kimlik belgesinin fotokopisi gereklidir.  
Risk analizi yapan lisanslı kuruluşlar nereden öğrenilebilir?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sayfasındaki “6306 Sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıların Tespiti için Yetki Verilen Kurum ve Kuruluşlar” başlığından bulunduğunuz ili seçerek risk analizi yapan lisanslı kurum ve kuruluşların listesine ulaşabilirsiniz. 
Riskli olduğu tespit edilen binalar için sürece nasıl devam edilir?
Riskli olduğu tespit edilen yapılar, tespiti yapan ilgili kurum veya kuruluş tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri raporları inceleyerek ilgili tapu müdürlüğüne iletir. İlgili tapu müdürlüğünce bina riskli yapı olarak tapu kütüğüne kaydedilir ve tahliye, yıkım işlemlerinin ardından yapım sürecine geçilir. 
Riskli yapıların yıktırılarak yeniden yaptırılmasında sağlanan yardım ve muafiyetler nelerdir?
Malikler 6306 sayılı kanun kapsamında inşai üretim aşamasında kentsel dönüşüm kredisi ya da kira yardımı, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar; noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden ve banka ve sigorta muameleleri vergisinden muaftırlar. 
Riskli alan nedir?
Riskli alan, zemin yapısı ya da üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alandır. 
Riskli alan kapsamında yapılan uygulamaların getirileri nelerdir?
Bütüncül bir yaklaşımla kent mekânının zayıf yönlerinin minimuma çekilerek maruz kaldığı tehditlerin ortadan kaldırılması, güçlü yönlerinin öne çıkartılarak fırsatların değerlendirilmesi sağlanmaktadır. Geliştirilen yeni mekân kurguları ile sağlıklı ulaşım sistemleri oluşturulmakta daha fazla yeşil alan ve donatı alanları iyileştirilmiş sosyal ve teknik altyapı ile birleştirilerek kentlerin çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden unsurlardan arındırılması, tabiat, kültür ve tarihi değerlerin korunması, ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma ile yaşam kalitesi yüksek marka kentler oluşturulması, kentsel tasarım projeleri ile estetik ve görsel değeri yüksek kentler oluşturulması, her açıdan sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturulması etkin şekilde yapılabilmektedir.
Riskli alan nasıl belirlenir?
Riskli alanların belirlenmesi, zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşma olmak üzere iki başlıkta ele alınabilir. Zemin yapısı kapsamında değerlendirildiğinde; depremsellik, toprak kayması veya heyelan olabilecek bölgeler, dere yatakları, taşkın bölgeleri, çığ veya kaya düşme olasılığı olan alanlar vb. incelenir. Üzerindeki yapılaşma kapsamında ise binaların büyük bir kısmının ruhsatsız ve kaçak yapılmış olması ya da proje ve uygulama aşamasında mühendislik hizmeti almamış olması, yapılaşmanın sonucunda oluşan ulaşım ağı ve altyapının yetersiz kalması vb. faktörlere göre belirlenir.
Kimler riskli alan teklifinde bulunulabilir?
Riskli alanlar Bakanlık, TOKİ veya Belediyeler tarafından belirlenebileceği gibi, yaşadığı yerin riskli olduğunu düşünen vatandaşlar da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına riskli alan teklifinde bulunabilir.
Riskli alan kararını kim alır?
Riskli alanlar Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılır.
Uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin süresi nedir?
Kanunda yıkımın başlangıcından konut teslimine kadar öngörülen süre yaklaşık 24 aydır. Hazırlık, tasarım, onay, hak sahipleri ile anlaşma aşamaları da bu süreye eklendiğinde toplam süre 36 ayı bulabilmektedir. 
Riskli alan ilan edildikten sonra süreç nasıl işler?
Kentsel dönüşümü yapacak idare öncelikle ilgili alanda kapsamlı analiz çalışmaları yaparak alanın mevcut durumunu tespit edecektir. Hak sahiplikleri belirlenecek, hak sahipleri ile anlaşma yoluna gidilerek idare ile hak sahipleri arasında sözleşme imzalanacak ve mülk sahipleri sahip oldukları arsa payına göre yeni yapılacak binalardan yer alacaktır. Bu süreçlerden sonra tahliye ve yıkım işlemlerine başlanılacaktır.
Riskli alanda başlamış inşaatlar ile yeni ruhsat almak isteyenlerin durumu ne olacak?
Kanun kapsamındaki proje ve uygulamalar süresince, her türlü imar ve yapılaşma işlemleri geçici olarak durdurulabilecektir.
Dönüşüm projesi kapsamında konutları yıkılan hak sahiplerine nereden yer verilir?
6306 sayılı kanun kapsamında yapılacak dönüşüm projelerinin öncelikli hedefi “yerinde dönüşüm”ü sağlamaktır. Ancak, zemin yapısından kaynaklanan jeolojik sorunlar nedeniyle yerinde dönüşümün imkânsız olduğu alanlarda hak sahipleri en yakın rezerv yapı alanlarına yönlendirilebilir. 
Riskli alan içerisindeki sağlam binalar da dönüşüm kapsamında yıkılabilir mi?
Sağlam binaların yıkılıp yıkılmayacağına geliştirilecek kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılacak değerlendirmeler sonucunda karar verilecektir. Sağlam yapılar proje dışında tutulabileceği gibi uygulama bütünlüğü açısından gerekmesi hâlinde, malikleri ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yıkılıp yerlerine yeni binalar da yapılabilir. 
Riskli alan içerisinde yıkımına karar verilen sağlam binaların hak sahipliği nasıl belirlenir?
Riskli alan içerisinde uygulama bütünlüğü açısından yıkılması gereken sağlam binaların hak sahipliğinin nasıl belirleneceği proje bazında ele alınacaktır. Ancak, hak sahipliğini belirlemek için yapılan değerleme çalışmalarında binanın ve arsanın bütün nitelikleri göz önünde bulundurulduğundan hak mahrumiyeti yaşanmayacaktır.
Proje süresince hak sahiplerine yapılacak yardımlar nelerdir?
Anlaşma ile tahliye edilen kanun kapsamındaki yapıların maliklerine taşınma ve kira yardımı yapılacaktır. Aylık kira bedeli (bulunduğu ilin aylık kira yardımı tutarı baz alınarak), her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncellenir. 
Kira yardımı için aranan şartlar nelerdir?
Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda/riskli alan içerisinde ikamet şartı aranmakta olup sadece ikamet edilen bir bağımsız bölüm için kira yardımı yapılmaktadır. Bu şartları sağlayan malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahipleri kira yardımından faydalanabilirler.
Kira yardımlarının süresi nedir?
Her yıl alınacak Bakan Olur’una göre 6306 sayılı Kanun kapsamındaki riskli alanlarda sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 36 ay, riskli alan dışındaki riskli yapılarda sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılacaktır.
Riskli alan içerisindeki kiracılara yapılacak yardımlar nelerdir?
Riskli alan içerisindeki konut/işyeri kiracılarına tek seferde (defaten) iki aylık kira yardımı (bulunduğu ilin aylık kira yardımı tutarı baz alınarak) yapılmaktadır. 
Riskli alan içerisindeki sınırlı ayni hak sahiplerine yapılacak yardımlar nelerdir?
Riskli alan içerisindeki konut/işyerinde sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere tek seferde (defaten) beş aylık kira yardımı (bulunduğu ilin aylık kira yardımı tutarı baz alınarak) yapılmaktadır. 
Kira yardımı ile ilgili detaylı bilgiler nereden öğrenilebilir?
Uygulama kapsamındaki alanlara ve alan dışındaki riskli yapılara yapılacak kira yardımları ile ilgili detaylı bilgilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sayfasındaki Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kira Yardımı Uygulamaları Kılavuzu” üzerinden ulaşılabilir.
Açık bölge otoparkı uygunluk izni almak için ne yapmalıyım?
Bölge otoparkı veya genel otopark açmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler ile resmi veya özel kurum ve kuruluşlar bu müracaatlarını öncelikle ilgili belediyesinin uygun görüşünü de almak suretiyle Büyükşehir Belediye Başkanlığına yaparlar. Yapılan bu teklifler UKOME Genel Kurulu tarafından değerlendirilir.
Müracaat dosyasında bulunması geren evraklar:
-Sahiplik belgesi ( tapu-kira kontratı)
-(Yerin hisseli olması halinde başvuru sahibi diğer tüm hissedarların muvafakatlarını almak zorundadır)
-Vaziyet planı
-Röperli kroki
-İmar durumu uygunluk belgesi
-Otopark açma istemi ile ilgili dilekçe
-İlgili Belediye’nin görüş yazısı
-İmar Durumu Uygunluk Belgesi
Hangi konularda UKOME Genel Kurul Kararı alınması gerekir?
Hangi konularda UKOME Genel Kurul Kararı alınması gerekir?
- Hız Kesici Kasis Yapılması
- Yön Düzenlemeleri
- Yasaklama Levhaları konulması
- Yasaklama Levhalarının kaldırılması
- Açık bölge otoparkı uygunluk izni alınması
- Yeni açılacak hastaneler için Ulaşılabilirlik raporu alınması
- Sinyalizasyon Sistemi Kurulması
- Yaya geçidi ve üst geçit yapılması
- Kavşak düzenlemeleri
KUDEB’in açılımı nedir?
Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü’dür.
Sit alanında kalan binamda(ya da sit alanı dışında kalan tescilli binamda) tadilat yapmak istiyorum, hangi belgelerle başvuru yapmam gerek?
“Stratejik Yönetim” Ek:2 veya “Bilgi Edin” kısmındaki “Raporlar” bölümündeki Ek:2’de de belirtildiği gibi “Onarım ön izim süreci” aşağıdaki belgeler gereklidir;
1- Yapılacak olan uygulamaya ilişkin bilgi içeren başvuru dilekçesi 
2-Yapının mevcut durumunun fotoğrafları 
3-Mülkiyet durum belgesi (tapu fotokopisi ve güncel tapu kayıt sureti) 
4-Tescilsiz yapılar için yapı kullanma izin belgesi (1957 yılından önce yapılan yapılar için fenni rapor) 
5-Başvuruyu yapan kiracı ise kira kontratı ve mülk sahiplerince onarıma izin verildiğine dair belge)
Sit alanında kalan binamda(ya da sit alanı dışında kalan tescilli binamda) tadilat yapmak için hangi birime başvuru yapmam gerek?
İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü-KUDEB’e başvuru yapılması gereklidir.
Basit onarım için verilen süre nedir?
Tadilat ve tamiratlar için verilen izinler bir yıl geçerlidir. Bu süre içinde uygulamanın yapılmaması halinde ilgili kişi ya da kuruluş KUDEB’ e yeniden başvurmak zorundadır.
Basit onarımım bitti ne yapmam gerek?
Bunun için onarımın bittiğine ilişkin dilekçe ile KUDEB’e yeniden başvurulması gerek.
     Tadilat ve tamirat uygulaması tamamlandıktan sonra, yapılan uygulamalar KUDEB uzmanlarınca incelenir. Uygulama, izin belgesi doğrultusunda tamamlanmış ise onarım uygunluk belgesi düzenlenir.
İtfaiye Uygunluk Raporu almak için ne yapmamız gerekiyor?
İlk olarak dilekçe veya Resmi Kurum tarafından İtfaiye Dairesi Başkanlığımıza yazılan yazı ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında yanınızda uygunluk raporu alınacak işyerinin m2’sini gösteren evrakı ibraz etmeniz gerekmektedir.
Yangın Güvenliği ve Önlemleri eğitimi almak için ne yapmamız gerekiyor?
Yangın Güvenliği ve Önlemleri eğitimi için gerekli olan bütün bilgiler Belediyemiz web sitesindeki İtfaiye Dairesi Başkanlığı bölümünün içindeki “Başvuru Rehberi”nde bulunmaktadır.
Afet Bilinci Eğitimi almak için ne yapmamız gerekiyor?
Dilekçe veya Resmi Kurum tarafından İtfaiye Dairesi Başkanlığımıza yazılan yazı ile başvuru yapılması gerekmektedir.
Araç kiralamak ve araç ile su almak için ne yapmamız gerekiyor?
Araç kiralamak ve araç ile su almak için gerekli olan bütün bilgiler Belediyemiz web sitesindeki İtfaiye Dairesi Başkanlığı bölümünün içindeki “Başvuru Rehberi”nde bulunmaktadır.
Sulama ve yıkama işlemleri için ne yapmamız gerekiyor?
İtfaiye hizmetlerinde sulama ve yıkama işlemleri bulunmamaktadır. Bunun için ilgili ilçe belediyesine başvuru yapmanız uygun olacaktır. 
Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi olarak verdiğiniz hizmetleriniz nelerdir?
 

Okul Öncesi Eğitim Programı

Okula Yardımcı Eğitim  Programları

Danışmanlık Hizmetleri

El Sanatları/Hobi Kursları

Yaz Okulu

Eğitim/Seminer Programları

Sosyal/Kültürel Faaliyetler

Sosyal Gelişim Atölyesi 

Kadın Danışma Merkezi


Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi başvuruları nasıl yapılmaktadır?


Danışmanlık hizmetlerinden randevu almak için; telefonla veya şahsen başvuru yapılmaktadır.Eğitim hizmetleri kayıtlarımız şahsen yapılmaktadır.

Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezleri ne tür danışmanlık hizmetleri vermektedir?
-Hukuk Danışmanlığı Alın
-Diyetisyenimizden Rehberlik Alın
-Çocuk Gelişim Uzmanı Desteği Alın                   
-Aile Danışmanlığı Alın
-Ergen Desteği Alın
-Psikolojik Destek  Alın                                                                                                                           
Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi olarak verdiğimiz hizmetleriniz ücretli mi?
Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi olarak vermiş olduğumuz tüm hizmetlerimiz ücretsizdir.
Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi olarak verdiğimiz hizmetlerinizin çalışma saatleri ve günleri nelerdir?

Hafta içi ;

08:30-12:30

13:30-17:30   (Yaz ve Kış uygulamalarında değişkenlik gösterebilir)

Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi birimleriniz nerelerde bulunmaktadır?


-Haşim İşcan Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi

-Çamlıbel  Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi

-Ünsal Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi

-Fatih  Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi

-Serik  Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezi

Gençlik Danışma Merkezinde verilen hizmet neleri kapsamaktadır?
Psikolojik Danışmanlık Hizmetini karşılamaktadır.
Randevu bir defaya mahsus mu alınmaktadır?
Uzman değerlendirmesi sonucunda vatandaşa bilgi verilecektir.
Hangi yaş grubu hizmetlerinizden faydalanabilir?
6-30 yaş aralığında vatandaşlarımız hizmetlerimizden faydalanabilir.
Hangi konularda destek vermektesiniz?
Bireysel Psikolojik Danışmanlık, Sınav Kaygısı, Öfke Kontrol, Stres Yönetimi ile Başa Çıkma, Ergenlik Dönemi sorunları çocuklara ve ailelere yönelik bilgilendirme kapsamında iletişim becerileri hizmeti verilmektedir.
Engelli Danışma Merkezinden danışmanlık ve yönlendirme hizmeti almak için nasıl başvuru yapabilirim?
Şahsen veya telefonla başvuru yapabilirler.
Engelsiz Ulaşım Aracından nasıl faydalanabilirim?
Engellinin kendisi veya yakını merkezimize gelerek başvuru yapabilir.Başvuru esnasında engelli bilgi formu doldurularak engelli kişinin engelli olduğuna ilişkin sağlık kurulu raporu istenir.
Görme Engelliler sesli kütüphanesinden nasıl faydalanabilirim?
Görme engelli kişi veya yakını merkezimize gelerek başvuruda bulunur.Başvuru esnasında görme engelli kişinin engelli sağlık kurulu raporu istenir.
Engelsiz Ulaşım Aracından faydalanma koşulları nelerdir?
Bedensel engelli olup yardımcı cihaz kullanan ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli bireylere özgü bir hizmettir.Engelli bireyin merkezimize kaydı alındıktan sonra randevu almak istediği günden bir gün önce merkezimizi arayarak taleplerini iletebilirler.( Tel: 0242 248 55 49 – 0242 244 29 07 )
Görme engelli birey sesli kütüphanede hangi hizmetlerden faydalanabilir?
	Kimseye muhtaç olmadan bilgisayar ortamındaki yazılı materyalleri okuyabilir ve kendisi yeni belgeler oluşturabilir.
İnternet aracılığı ile kimseye ihtiyacı olmadan günlük gazetelerini okuyabilir, araştırma yapabilir, e-posta gönderip alabilir.
İstediği belgeyi Braille Alfabe (kabartma yazı) olarak çıktısını alabilir.
Merkezimizde Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi (GETEM)’e ait e-kütüphaneye üyeliği yapılmakta, roman, araştırma kitapları, çocuk kitapları v.b. birçok kitap türünü sesli olarak merkezimizden veya evinden internete giriş yaparak kitap dinleyebilmektedir.
İstediği metni sesli dinleyebilir, dilerse CD veya taşınabilir belleğe aktarıp kendisinde kalmasını sağlayabilir.
160 Braille Alfabe (kabartma yazı)’sinden oluşan eseri okuyabilirler.
Danışmanlık Hizmeti kapsamında hangi konularda hizmet alabilirim?
	Avukat
Psikolog
Çocuk Gelişimi Uzmanı
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti
Aile Danışmanlığı uzmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.
Engelli Danışma merkezinde hangi konularda danışmanlık hizmeti alabilirim?
	Eğitim
Sağlık
İstihdam
Yasal Haklar vb. konularda hizmet verilmektedir.
Engellilerin Ücretsiz Ulaşım hakkı varmı?
Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği gereği, % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen engelli bireyler ile ağır engellilerin, kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanmaktadır.
Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinde uygulanmakta olan programlar nelerdir?
	Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitimi
Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitimi
İşitme Engelliler Destek Eğitimi
Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitimi
Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitimi
Dil-Konuşma Bozuklukları Destek Eğitimi
Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu)
Mesleki Eğitim Merkezi Okulu
Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi Bünyesinde Açılan Asmek Kursları ve Atölyeler nelerdir?
	Bijuteri
Drama ve Tiyatro
Oyuncak Görsel Sanatlar
Müzik
Dans ve Bale
Tarım ve Hayvancılık
Ticaret Parfüm
Mum ve Sabun
Seramik Trikotaj
Halı ve Kilim
Terlik Galoş
Yaşam ve Gıda Hazırlama
Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinden nasıl hizmet alabilirim?
Merkezimizin 0242 443 30 05 pbx nolu telefon numaralarına isim ve iletişim bilgilerinizi verdiğiniz takdirde adresinizden sizi ücretsiz servisimizle alarak merkezimize ulaştırarak gerekli hizmeti almanızı sağlıyoruz.
Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezinde Yürütülen Engelli Hizmetleri Çalışmaları nelerdir?
Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi’nde çeşitli engel grubundan çocuk ve gençler için müzik, ritim, bale, dans, resim ve el sanatlarına yönelik kurslar verilmektedir.
İlimizdeki diğer rehabilitasyon merkezlerinden Büyükşehir Belediyesi Rehabilitasyon Merkezinin farkı nedir?
Merkezimizde destek eğitimi verilen bütün engel gruplarının eğitiminde ve rehabilitasyonunda branşlarında lisans mezunu alanında uzman personel ile eğitim verilmektedir.
Merkezimizde alınan eğitim ücretli mi?
Merkezimizce verilen bütün eğitimler ve servis hizmetleri ücretsizdir.
Aile Eğitim ve Sosyal Hizmet Merkezleri ne tür danışmanlık hizmetleri vermektedir?
- Hukuk Danışmanlığı Alın
- Diyetisyenimizden Rehberlik Alın
- Çocuk Gelişim Uzmanı Desteği Alın                   
- Aile Danışmanlığı Alın
- Ergen Desteği Alın
- Psikolojik Destek  Alın                                                                                                                           
Engelsiz Ulaşım Aracından faydalanma koşulları nelerdir?
Bedensel engelli olup yardımcı cihaz kullanan ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli bireyleri özgü bir hizmettir.Engelli bireyin merkezimize kaydı alındıktan sonra randevu almak istediği günden bir gün önce merkezimize arayarak taleplerini iletebilirler.
Gıda Paketi yardımınız var mı?
Belediyemiz, sosyal yardımlarımız vatandaşlarımıza hizmeti sunmak amacıyla, gelişmekte ve değişmektedir.
Ramazan ayı içinde dağıtılan gıda paketi hizmetimiz yerine “ Sosyal Kart “ uygulaması ile, muhtaç vatandaşlarımıza veren elin alan eli görmediği, modern bir hizmet sunulmaktadır.
Gençlik Danışma Merkezinde hangi konularda destek vermektesiniz?
Bireysel Psikolojik Danışmanlık, Sınav Kaygısı, Öfke Kontrol, Stres Yönetimi ile Başa Çıkma, Ergenlik Dönemi sorunları çocuklara ve ailelere yönelik bilgilendirme kapsamında iletişim becerileri hizmeti verilmektedir.
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisinde ne kadar kalabilirim?
Yoğun tedavinizin devam ettiğine dair sağlık raporuna istinaden tedavi süreniz boyunca tesisimizden faydalanabilirsiniz.
Öğrenciye burs veriyor musunuz?
Belediyelerin burs verme yetkisi yoktur.Bu nedenle öğrencilere aylık burs verme şeklinde bir hizmet yoktur.
İl dışına çıkmak istiyorum.Yol parası yardımınız var mı?
Yönetmelik gereği Antalya ilinde ikametgahı olmayan vatandaşlarımıza nakdi yardımda bulunamıyoruz.
Çocuk yardım parası veriyor musunuz?
Çocuk yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülmektedir.Belediyemizin böyle bir yardımı yoktur.
Kalacak yeri, olmayanlara yatılı barınma merkeziniz var mı?
Düzenli olarak evsizlere barınma hizmeti verebilecek bir kurumumuz yok ancak,mevsim koşullarının sıfırın altında düştüğü durumlarda, geçici barınma hizmetleri oluşturmaktadır.
Sürekli nakdi yardım veriyor musunuz?
Sosyal yardımlarımız, muhtaç olduğu meslek elemanlarınca yapılan inceleme sonucu tespit edilen vatandaşlarımızın kriz durumları göz önünde bulundurularak, belediyemiz  bütçesi doğrultusunda tek seferlik yardım modelimiz bulunmaktadır.Ancak, sürekli maaş ödeme şeklinde bir hizmetimiz bulunmamaktadır.
Elektronik eşya (buzdolabı) ihtiyacım var.Yardımcı olur musunuz?
Sosyal Hizmetler Dairesi Sosyal Servis’e eşya talebinizi durumunuzu gösterir evraklarınızla birlikte bildirdiğiniz takdirde,durumunuz tespit edilerek  eşya talebiniz değerlendirilir.Ancak, ev eşyası yardımlarımız,hayırsever vatandaşlarımızın kurumumuza yaptığı bağışlar olduğu sürede yapılabilmektedir.
Gıda Paketi yardımınız var mı?
Belediyemiz, sosyal yardımlarımız vatandaşlarımıza hizmeti sunmak amacıyla, gelişmekte ve değişmektedir.
Ramazan ayı içinde dağıtılan gıda paketi hizmetimiz yerine “ Sosyal Kart “ uygulaması ile, muhtaç vatandaşlarımıza veren elin alan eli görmediği, modern bir hizmet sunulmaktadır.
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi ücretli mi?
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisi hizmetimiz ücretsiz verilmektedir. 
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisinde ne kadar kalabilirim?
Yoğun tedavinizin devam ettiğine dair sağlık raporuna istinaden tedavi süreniz boyunca tesisimizden faydalanabilirsiniz.
Hasta ve Hasta Yakınları Sosyal Tesisine nasıl başvurabilirim?
Sosyal tesisimize şahsen müracaat edebilir.Ayrıca 0242 248 49 29 numaralı telefondan da başvuru yapabilirsiniz.
Sosyal Tesisinizde Ne Tür Hizmetler Verilmektedir?
Sosyal tesisimizde klimalı odalarda 24 saat kesintisiz internet, sıcak su, kahvaltı dahil 3 öğün yemek, hizmeti verilmektedir.
Tiyatro Nedir ?
Tiyatro, insan hayatında geçmiş, geçebilecek olayların, benzetme yoluyla belli yerlerde bir seyirci topluluğu önünde canlandırılması sanatıdır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tiyatro
Tiyatro tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz ?
Tiyatronun Kökeni Tiyatro da başka sanatlar gibi dinsel törenlerden doğmuş, sonra dinden bağımsızlaşarak sanatlaşmıştır. Kökeninde, ilkel insanın doğa olaylarını kendi bedensel hareketleriyle simgesel olarak temsil etme çabaları yatar.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tiyatro
Tiyatro sezonu ne zaman başlıyor?
Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda tiyatro sezonu her yıl Ekim ayı içerisinde başlamakta, takip eden yılın Nisan ayında ise gösterimler sona ermektedir.
Nasıl tiyatro bileti alabiliriz?
Antalya Şehir Tiyatrosu biletleri gişemizden ve internet üzerinden satın alınabilir.
İnternet üzerinden bilet alabiliyor muyuz?
Evet, internet üzerinden bilet satışımız mevcuttur. 
http://ebelediye.antalya.bel.tr/webportal/index.php?wwsayfa=8093 linkini kullanarak e-bilet alabilirsiniz.
Bilet gişenizin yeri nerededir ?
Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Karaalioğlu Parkı içinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası yanında hizmet vermektedir. Gişemiz de aynı yerde, sahnemizin önündedir.
Gişenizin çalışma günleri ve çalışma saatleri nelerdir?
Gişe Çalışma Gün ve Saatleri:

Pazartesi/Salı/Çarşamba: 09.00/18.00

Perşembe/Cuma/Cumartesi: 09.00/20.00

Pazar: 09.00/15.00
Kimler indirimli bilet alabilirler ?
Öğrenci, öğretmen, kurum mensubu, emekli ve basın mensubu vatandaşlarımız indirimli bilet alabilirler. İndirimli bilet alabilmek için kimlikle beraber gişeye şahsen başvuru yapılmalıdır. İnternet üzerinden indirimli bilet satışımız yoktur.
Kimler oyunlarınızı ücretsiz olarak izleyebilir?
2022 sayılı yasa gereğince;65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizler, bedensel engelliler, gaziler, şehit ve gazi dul ve yetimleri oyunlarımızı ücretsiz olarak izleyebilirler. Ücret alınmayacak seyirciler kimlikleri ile beraber gişeye şahsen başvuru yapmalıdır.
Oyunlarınızı nereden takip edebiliriz ?
Oyunlarımız ve yıllık programımız ile ilgili detaylı bilgilere http://www.abt.gov.tr/aylik-program-2/  ve https://issuu.com/abttiyatro/docs/program2015-2016_issu adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Bilet fiyatları hakkında bilgi verir misiniz ?
2015-2016 Tiyatro Sezonu için geçerli olmak üzere;
Yetişkin oyunları için bilet fiyatları:

Tam: 7 TL

İndirimli: 5TL

Grup İndirimi: 4 TL (25 kişi ve üzeri satışlarda geçerlidir) 

Çocuk Oyunları: 3 TL
Çocuk oyunlarınız hangi yaş grupları için uygundur ?
Antalya Şehir Tiyatrosu olarak farklı yaş gruplarına uygun çocuk oyunları sahnelemekteyiz. Çocuk ve Gençlik Oyunlarımızla ilgili detaylı bilgilere,http://www.abt.gov.tr/cocuk-ve-genclik-tiyatrosu-birimi/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Tiyatronuzun yeri nerdedir ?
Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Şube Müdürlüğü Karaalioğlu Parkı İçi 07100 Muratpaşa / Antalya
Tiyatronuzda oyunculuk eğitimi veriliyor mu ?
Tiyatromuzda oyunculuk eğitimi verilmemektedir. Ancak yine belediyemiz bünyesinde hizmet veren İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı’nda eğitim verilmektedir.
Büyük oyunlarına çocuklar girebiliyor mu ?
Büyük oyunlarımıza 10 yaş ve üzeri çocuklar girebilmektedir.
Oyun öncesi rezervasyon yaptırabiliyor muyuz ?
Antalya Şehir Tiyatrosu olarak seyirci yoğunluğumuzdan dolayı rezervasyon hizmeti verememekteyiz.
Çocuk oyunları için veliler farklı bilet ücreti ödüyor mu?
Çocuk oyunlarımızda bilet fiyatlarımız çocuklar ve yetişkinler için aynıdır. Çocuklar ve yanlarında bulunan refakatçiler için ayrı bilet alınması gerekmektedir.
Tiyatro oyunları için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin seyirci servis hizmeti var mı?
Antalya Büyükşehir Belediyesi tiyatro için seyirci servis hizmeti bulunmamaktadır.
Hafta içi gündüz oyun sahneliyor musunuz ?
Hafta içi gündüz oyunumuz yoktur. Ancak eğitim kurumlarından gelen talepler doğrultusunda Pazartesi ve Salı günleri “Toplu Gösterim” adı altında çocuk ve gençlik oyunlarımızı sahnelemekteyiz.
Hafta sonu matine gösteriminiz var mı?
Her Cumartesi saat 14.00’ de yetişkin oyunlarımız için matine gösterimiz bulunmaktadır. Ayrıca aynı oyun akşam saat 20.00’de tekrar sahnelenmektedir.
Yaz sezonunda oyun sahneliyor musunuz ?
Antalya Şehir Tiyatrosu yaz sezonunu kısa bir tatil dönemi ve ardından yeni sezona hazırlık ve provalar ile geçirmekte, Ekim ayı içerisinde de yeni sezona başlamaktadır. Sanatsal açıdan itibar taşıyan, yüksek nitelikli festival katılımları ve turneler dışında ise yaz sezonunda herhangi bir turne ve gösterim gerçekleştirmemektedir.
İlçe ve köy turneleri yapıyor musunuz ?
Antalya Şehir Tiyatrosu her ayın son haftasını ilçe ve köy turneleri için ayırmakta, ayrıca talep oluşması ve sezon programının uygunluğu halinde de turne gerçekleştirmektedir.
Turne programınızı nasıl öğrenebiliriz ?
Turne programımıza internet sitemizdeki 
http://www.abt.gov.tr/aylik-program-2/  adresinden ulaşabilirsiniz.
Tiyatronuzun salon kapasitesi kaç kişidir?
Salonumuz 280 kişiliktir.
Tiyatronuzun iletişim bilgileri nelerdir?
Antalya Şehir Tiyatrosu iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir;
Gişe telefon: 0 242 249 53 26
Müdürlük Telefon: 0 242 249 53 20
Faks: 0 242 249 53 25
www.abt.gov.tr  
Facebook Adresi : / abt.tiyatro
Twitter Adresi    : / abtiyatro
abttiyatro@antalya.bel.tr
abttiyatro@hotmail.com
Temsillerimize geç kalınması halinde nasıl bir sonuç doğar ?
Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte başlar. Geç gelen seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler. Tek perdelik oyunlarda ise salona giremezler ve oyunu izleyemezler. Bunun için oyunlara temsil saatinden önce gelinmesi önem arz etmektedir.
Satın aldığımız biletleri iade etme ya da değiştirme şansımız var mı?
Satılan bilet geri alınmaz ve değiştirilmez.
İndirimli bilet alan izleyiciler kimlik göstermeli midir ?
Seyircilerimiz indirimli ve ücretsiz bilet temininde bilet kontrol görevlilerine kimliklerini ibraz etmeleri gerekebilir, bu nedenle kimliklerini yanlarında bulundurmaları önem arz etmektedir.
Bilet rezervasyonu yaptırabiliyor muyuz ?
Tiyatromuzda satışı yapılan biletler için önceden rezervasyon yapılmamaktadır.
ASMEK nedir ?
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ASMEK) planlı, programlı ve sistemli yürütülen yaygın eğitim faaliyetleridir.
ASMEK sunduğu hizmetlerden ücret alıyor mu?
Tüm kursların tamamı ücretsizdir.
ASMEK’te kursiyer olma şartı nedir?
ASMEK’te kursiyer alt yaş sınırı 15 olup, üst yaş sınırı yoktur.
Kurs Kayıtları ne zaman başlıyor?
Talep belirleme kayıtlarımız her zaman yapılmaktadır. Kayıtlarımız her yıl Eylül ayının ilk haftasında başlamaktadır. Genel olarak pek çok branşta eğitimlerimiz Haziran ayına kadar devam etmektedir. Kurs merkezlerinde açılacak kurs programı sitede yayınlanmaktadır. Size en uygun kursu siteden seçip,kurs merkezine giderek kayıt yaptırabilirsiniz.
Kurs bitiminde sertifika veriyor musunuz?
Kurs Bitiminde modüler programdaki kursların bütün modülleri tamamlayan kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilmektedir. Modül tamamlayan kursiyerlere de tamamladığı modülden transkript verilmektedir. 
İki kursa birden katılabilir miyiz?

Farklı branşlarda ve katılacağınız kursların çakışmaması durumunda iki kursa birden katılabilirsiniz.

Kurslarda devam zorunluluğu var mı?

Evet. Kurslarımızda devam zorunluluğu vardır. Devamsızlıklarda MEB mevzuatı uygulanmaktadır.

Kurslar kaç kişi ile açılır?
Kurslar en az 12 kursiyerin katılmasıyla açılabilmektedir. Kurstaki kursiyer sayısı 8 ve 8’in altına düştüğünde Milli Eğitim mevzuatına göre kurs kapatılır. Bu durumda kursiyer bir hak talep edemez. Okuma-yazma kurslarında kişi sayısı şartı yoktur.
ASMEK’in diğer faaliyet alanları nelerdir?
Sergiler, seminerler, kursiyer ürünleri satışı, sosyal ve kültürel etkinlikler, sempozyumlarıdır.
Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezinizde yürütülen Projeler nelerdir?

-Evliliğe İlk Adım Projesi (Yetişkin)
-Canım Aile Projesi
-Anne Benimle Oynar Mısın Projesi
-Babamla Öğreniyorum Projesi

-Minik Eller Satranç Öğreniyor Projesi

-Her Kadın Özeldir Projesi (Yetişkin)

-Minik Eller Paylaşıyor Projesi

-Kısa Metraj Film Festivali Projesi (Yetişkin-Çocuk)

-Çocuk Hakları Projesi

-Öğrendim Kazanıyorum Projesi (Yetişkin)

-Evlilik mi Evcilik mi Projesi (Çocuk Evliliklerini Önlemeye Yönelik)

Gençlik Danışma Merkezine başvurular nasıl yapılmaktadır?

Telefonla arayarak yada birime bizzat gelerek başvuru yapabilirsiniz.

Gençlik Danışma Merkezi’nde verilen hizmetleriniz ücretli mi?

Hizmetlerimiz ücretsiz olarak verilmektedir.

Gençlik Danışma Merkezi çalışma saatleri nedir?

Hafta İçi ;

08:30 – 12:30 

13:30 – 17:30

Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezinde verilen hizmetleriniz ücretli midir?

Verilen bütün hizmetlerimiz ücretsizdir.

Alzheimer hastaları hangi evrede merkezimizden faydalanabilir?

1’inci 2’ince evre hizmetlerimizden faydalandırılmaktadır.

Merkezinizde ne tür hizmetler verilmektedir?

Sağlık, eğitim, beslenme, servis psiko-sosyal ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye belediye zabıta görevlileri tarafından uygulanacak ceza nedir?
Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından 109 TL idari para cezası verilir. (5326 Sayılı Kabahatler Kanunu madde 38/1 - 2017 Yılı)
Dilencilik yapan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından uygulanacak ceza nedir?
Dilencilik yapan kişiye, 109 TL idari para cezası verilir. Ayrıca, dilencilikten elde edilen gelire el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilir. (5326 Sayılı Kabahatler Kanunu madde 33/1 - 2017 Yılı)
Başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye belediye zabıta görevlileri tarafından uygulanacak ceza nedir?
Başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, 109 TL idari para cezası verilir. Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye 2.328 – 11.658 TL kadar idari para cezası verilir. (5326 Sayılı Kabahatler Kanunu madde 36/1-2 – 2017 Yılı)
Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişiye belediye zabıta görevlileri tarafından uygulanacak ceza nedir?
Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişi, 109 TL idari para cezası ile cezalandırılır. (5326 Sayılı Kabahatler Kanunu madde 37/1 – 2017 Yılı)
Büyükşehir Belediyesinde uyulması gereken ayrıca kurallar var mıdır?
Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları dâhilinde uyulacak Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı Belediye Zabıtası Emir Ve Yasakları Tembihnamesi’de belirtilmiş olup, ayrıca Büyükşehir Belediyesinin de kural ve yasaklarına uyulması gerekmektedir. Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlar hakkında 227 TL para cezası uygulanır. (5326 Sayılı Kabahatler Kanunu madde 32/1 – 2017 Yılı)
Pazar yerleri ile ilgili talep ve şikâyetler için nereye müracaat edilir?
Pazar yerlerinin denetim-kontrol yetkisi İlçe Belediye Başkanlıklarına ait olup; talep/şikâyetçi olduğunuz konularda İlgili İlçe Belediye Başkanlıklarına müracaat etmeniz gerekmektedir.
Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında ve mülkiyetinde olan yerlerde stant açma, materyal dağıtımı ve reklam görseli kapsamında faaliyetlerde bulunmak istenmesi halinde ne gibi bir prosedür izlenir?
Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında ve mülkiyetinde olan yerlerde stant açma, materyal dağıtımı ve reklam görseli kapsamında faaliyetler için Zabıta Dairesi Başkanlığına izin başvurusu yapılması gerekmektedir. İzin alınmasına müteakip tahakkuk ve tahsilat işlemleri için Gelirler Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.
Yeni açılacak hastaneler için Ulaşılabilirlik Raporu almak için ne yapmalıyım?

-Otopark Giriş/Çıkış, kapasite ve düzenlemesini gösteren ilçe Belediyesinden onaylı vaziyet planı (ayrıca dijital ortamda)
-Sahiplik belgesi,
-İlçe belediyesinden açılması planlanan özel hastanenin otopark yönetmeliği hükümlerine göre otoparkının yeterli olduğuna dair; uygun görüş yazısı,
-Sayısal güncel fotoğraflar,
-İlçe Belediyesinden onaylı imar planları

İlan Reklam Vergisinin kapsamı nedir? Nasıl başvurulur?
- Belediye sınırları ile mücavir alanları içinde yapılan her türlü ilan ve reklam, İlan ve Reklam Vergisine tabidir.
- Antalya Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki ana arterlerde reklamı olan İlan Reklam Vergisini vermekle yükümlü mükelleflerimiz Belediyemizin İlan ve Reklam Şube Müdürlüğüne başvurarak veya https://ebelediye.antalya.bel.tr/webportal/index.php adresine e-beyanname sistemini kullanarak beyannamelerini verebilirler.
- İlan Reklam Vergisinin mükellefi, ilan ve reklamı kendi adına yapan veya yaptıran gerçek veya tüzel kişilerdir. İlan ve reklam işlerini mutat meslek (reklam şirketleri) olarak ifa edenler, başkaları adına yaptıkları ilan ve reklamlara ait vergileri mükellefler adına ilgili belediyeye yatırmaktan sorumludurlar.
İlan Reklam Vergisi hangi dönemlerde ödenmektedir?
- İlan Reklam Vergisi Beyan Dönemi her yıl 01 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasındadır.
- Beyan dönemi haricinde yıl içerisinde yapılan ilan ve reklamlarda, ilan veya reklam işinin yapılmasından önce mükellef tarafından beyanname verilmesi gerekmektedir.
- İlan ve reklam işinin bu işi mutat meslek (reklam şirketleri) olarak ifa edenler tarafından yapılması halinde ise; ilan veya reklamın yapıldığı ayı takip eden ayın 20’inci günü akşamına kadar beyanname verilmesi gerekmektedir.
İlan ve Reklam Vergisi beyannamesi verilmez ise cezai yaptırım ne olur?
2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 7 (g) ve 23 (e) maddelerine istinaden, Beyanname verilmemesi veya eksik verilmesi durumunda 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince yoklama fişi düzenlenerek verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi uygulanacaktır.
İlan Reklam Vergilerinde vergilendirme dönemi hakkında bilgi verebilir misiniz? Örneğin Temmuz ayında reklam faaliyeti gerçekleştiren bir mükellefin İlan Reklam Vergi mükellefiyeti hangi dönemleri kapsar ?
Sabit ilan ve reklamların (her çeşit levha, yazı, resim, araç üzeri vb. reklamlar) süresi 6 aydan, geçici reklam (bez afişler) unsurlarında ise; reklamın süresi 1 haftadan az olursa vergi miktarının yarısı alınır. 6 ayı geçen süreler 1 yıl, hafta kesirleri de tam hafta sayılır. Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilen reklam unsurlarının vergilendirme dönemi 1 Temmuz - 31 Aralık tarihlerini kapsamaktadır. Ayrıca Temmuz ayı öncesi gerçekleştirilen bütün reklam unsurlarının vergi dönemi 1 Ocak - 31 Aralık tarihlerini kapsayacaktır.
Reklam unsurunun ölçüsü 2.15 m2 vergi tarhiyatı yapılırken 2.50 m2 olarak hesaplandığının farkına vardım. Nedenini öğrenebilir miyim ?
2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 15(a) maddesi gereğince metrekare üzerinden yapılan hesaplamalarda, yarım metrekareye kadar olan kesirler yarım metrekareye, yarım metrekareyi aşanlar ise tam metrekareye tamamlanır.
Reklam unsurunun yerinden kaldırılması durumunda nasıl bir prosedür izlenmesi gerekmektedir ?
Reklam unsurunuzu yılsonu itibari ile kaldırmanız halinde vergi tarhiyatının doğmaması için beyan döneminde beyanname vermemeniz yeterlidir.
01 Ocak - 31 Aralık dönemi içerisinde vergi tarhiyatı yapılan reklam unsurunuzu 30 Haziran tarihine kadar kaldırmanız halinde idaremize bir dilekçe ile başvurarak 6 aylık vergi dilimi (01 Ocak - 01 Temmuz) üzerinden ilan reklam verginizi ödeyebilirsiniz. 01 Temmuz tarihinden sonra kaldırılan reklam unsurları 1 yıl üzerinden (01 Ocak - 31 Aralık) vergilendirilmektedir.
1 yıl üzerinden tarhiyatı yapılarak ödenen reklamın 30 Haziran tarihi öncesinde kaldırılması halinde, Belediyemize dilekçe verilir (30 Haziran tarihinden önce) ise, yıllık ödenen verginin 6 aylık kısmı için para iadesi talebinde bulunulabilir.
Antalya Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında ve mülkiyetinde olan yerlerde stant açma, materyal dağıtımı ve reklam görseli kapsamında faaliyetlerde bulunmak istiyorum. Hangi prosedürü izlememiz gerekiyor ?
Reklam faaliyetini yapacağınız yer Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda ise Zabıta Dairesi Başkanlığına, izin başvurusu yapılması gerekmektedir. İzin alınmasına müteakip tahakkuk ve tahsilat işlemleri için İlan ve Reklam Şube Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.
İzin işlemleri için Zabıta Dairesi Başkanlığının 0242 249 50 70 no’lu telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.
Tahakkuk ve tahsilat işlemleri için İlan ve Reklam Şube Müdürlüğünün 0242 249 51 07 - 0242 249 51 33 numaralı telefonlarından bilgi alabilirsiniz.
Araç üzeri reklam vergileri hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Toplu taşıma araçlarından; ticari minibüsler, ticari taksiler, taksi - dolmuşlar ile her türlü servis taşımacılığı yapan araçlardaki reklam uygulamaları yapılmadan önce mutlaka Ulaşım Dairesi Başkanlığından izin alınması gerekmektedir.
Alınacak izinden sonra İlan reklam vergisi bedeli İlan ve Reklam Şube Müdürlüğü’ne beyanname ile bildirilecek ve yatırılacaktır. Genel Beyanname verme dönemi, 1-31 Ocak tarihleri arasıdır. Yıl içinde yapılan ilan-reklamlarda ise ilan-reklamın mükellefçe yapılması halinde yapılmasından önce, bu işi mutat meslek olarak ifa edenlerce (reklam şirketleri) yapılması durumunda yapıldığı ayı takip eden ayın 20. günü akşamına kadardır.
İzin işlemleri için Ulaşım Dairesi Başkanlığından 0242 321 84 88-89 no’lu telefon numaralarından bilgi alabilirsiniz.
Tarh - tahakkuk işlemleri için İlan ve reklam şube Müdürlüğünün 0242 249 51 07 - 0242 249 51 33 no’lu telefon numarasından bilgi alabilirsiniz. 
Vergi cezalarına uygulanan indirim hakkında bilgi verebilir misiniz?
İndirim hakkı Vergi Usul Kanunun 376. maddesinde düzenlenmiştir. İhbarnamenin tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde indirimden yararlanmak istenildiğine ilişkin başvuru yapılması gerekmektedir.
Başvuru yapılıp vadesinde ödeme yapılırsa; birinci defa Vergi Ziya-ı Cezasının yarısı sonrasında ise üçte biri oranında indirim yapılır. Söz konusu indirimden faydalanmak için Müdürlüğümüze başvurulması gerekmektedir.
Mükellefimiz ihbarnamenin kendisine tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde
başvurarak, uzlaşma talep edebilir.
Uzlaşma, yetkili kişinin imzasını içeren dilekçe ile Gelir Şube Müdürlüğüne yapılır. Uzlaşma talepleri Belediye Uzlaşma Komisyonunca değerlendirilir. Mükellef uzlaşma için komisyonca davet edilir ve komisyon kararları mükellefe yazılı olarak tebliğ edilir.
Vergi cezalarına itiraz hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Mükelleflerimiz kendilerine gönderilen her türlü evrak için İlan ve reklam şube Müdürlüğüne itiraz edebilirler. İtirazlar dilekçe yoluyla yapılır. İtirazlar Müdürlüğümüzce değerlendirilip mükelleflere en geç 30 gün içinde bilgi verilir.
Vergi cezalarına dava açma hakkında bilgi verebilir misiniz ?
İdarenin vergilendirme ile ilgili işlemlerine karşı Vergi Mahkemelerinde, diğer işlemlerine karşı ise; İdare Mahkemelerinde dava açılabilir.İhbarnamelere karşı Vergi Mahkemelerinde dava açma süresi ihbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 (Otuz) gündür. 
Müdürlüğünüzün talep, şikayet, öneri ve teşekkür başvuru yolları hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlan ve Reklam Şube Müdürlüğü olarak siz mükelleflerimize en iyi hizmeti sunmak için çalışmaktayız. Bu nedenle hizmetlerimize ilişkin beklenti, görüş ve önerileriniz bizim için önemlidir.
Hizmetlerimize ilişkin tarafınızdan tespit edilen bir eksiklik veya hata olması halinde durumu aşağıdaki yollardan bize iletebilirsiniz.
Talepleriniz üzerine yaptığımız iyileştirmelerle ilgili size dönüş yapabilmemiz için lütfen ad, soyad, telefon ve elektronik posta bilgilerinizi yazmayı unutmayınız.

Telefon: 0242 249 51 07

E-Mail: ilanreklam@antalya.bel.tr

Baca ve Yağlı Kanal Temizleme Yetki Belgesi almış firmalar hangileridir?
Baca ve Yağlı Kanal Temizleme Yetki Belgeli Firma Listesi için tıklayınız.
Yaz Spor Okulu etkinliğinin amacı ve genel bilgileri nelerdir?
Yaz Spor Okulunun genel amacı, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kent halkımızın ve geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın zihinsel, bedensel, sosyal ve kültürel gelişmesine katkıda bulunmak, bilgili, girişken birey olmalarında, spor yapma alışkanlığı kazanarak sağlıklı bir yaşam sürmelerinde ve toplumda bir spor kültürü oluşmasında fayda sağlayabilmektir.

-    Yaz Spor Okulunda çocuklarımız çeşitli branşlarda kabiliyetlerini ortaya koymalarına imkan sağlanmakta, oluşan spor kültürü ile kentimizde faaliyet gösteren amatör spor kulüpleri içinde farklı sportif dallarda alt yapı oluşumuna destek verilmektedir.

-    Yaz Spor Okulu her yıl okullarda eğitim-öğretim yılının sona erdiği Haziran ayının sonlarından itibaren Haziran – Temmuz – Ağustos aylarını kapsayacak şekilde yaklaşık 2 aylık sürmektedir.

-    Yaz Spor Okulu ücretsiz gerçekleştirilmektedir. Katılımcılar herhangi bir ücret ödememektedir.

-    Yaz Spor Okulunda hizmet verilen branşlarda kontenjan uygulaması vardır.

-    Yaz Spor Okulunda yaş gurupları bazı branşlarda değişiklik göstermekte birlikte genel olarak 6–14 yaş arasıdır.

-    Yaz Spor Okulunda genel olarak Futbol, Basketbol, Bayan Voleybol, Tenis, Satranç, Yüzme, Taekwondo ve Karate branşlarında eğitimler verilmekle birlikte, eklenen veya çıkartılan branşlar da olabilmektedir.

-    Yaz Spor Okulu etkinliğinin kent halkına duyurusu Mayıs ayının ikinci döneminden itibaren yapılmakta, Haziran ayının başlarından itibaren de müracaatlar alınmaktadır.

-    Yaz Spor Okulu etkinliği başvurular öncesi kent halkına afiş, broşür Büyükşehir Belediyesinin Web sitesi, bilboard, raketboard vb. görsel alan afişleri, yerel gazete bültenleri ve çeşitli internet portalları aracılığıyla duyurulmaktadır.

-    Yaz Spor Okulu Etkinliğinin duyurulması ile birlikte kurs merkezleri, günleri ve saatleri konularında katılımcılar bilgi sahibi olabilmektedir.

-    Yaz Spor Okulunda katılımcılar konularında yeterli, deneyimli olan antrenörlerden hizmet almaktadır.

-    Yaz Spor Okulunda eğitim alan çocuklarımıza ve gençlerimize branşlarına göre spor malzemeleri verilmekte (alt-üst forma, çorap, şapka, çanta, taekwondo, karate elbisesi, bone, satranç takımı), yine eğitime yönelik malzeme ve ekipmanlarda Büyükşehir Belediyemizce karşılanmaktadır.

-    Yaz Spor Okuluna katılan çocuklarımıza ve gençlerimize kurs sonunda Katılım Belgesi verilmektedir.
Diğer Sportif Faaliyet ve Etkinlikleriniz var mıdır? Varsa nelerdir?
Müdürlüğümüzce Yaz Spor Okulu ve bayanlara yönelik Spor Merkezlerimizde verilen hizmetlerin dışında aşağıda belirtilen hizmetler verilmektedir.

-  Doğa Yürüyüşü Etkinlikleri
-  Sokak Basketbolu Etkinliği ( Streetball Turnuvası)
-  Sabah Sporları Etkinliği
-  Çocuklara ve Gençlere Yönelik Tenis Kursu Etkinliği
-  Gençlere ve Yetişkinlere Yönelik Tenis Kursu Etkinliği

-  Gerçekleştirdiğimiz sportif etkinlik ve faaliyetlerin dışında kentimizde gerçekleşen ulusal ve uluslararası organizasyon ve müsabakalara Büyükşehir Belediyemizin temsil ve himayesinde destek verilmektedir. Ayrıca amatör spor kulüplerine Büyükşehir Belediyemiz bütçesinin olanak verdiği ölçüde malzeme yardımı yapılmakta, ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceye giren sporcu ve antrenörlere Büyükşehir Belediye Meclisi Kararınca nakdi ödül verilmektedir.